Türkiye yüzyılı maarif modeli üzerine öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Examining teachers' views on the education model of Türkiye's century
- Tez No: 961332
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin (TYMM) felsefi temelleri, öğretim süreçleri, içerik yapısı, ölçme-değerlendirme anlayışı, farklılaştırma ve kapsayıcılık uygulamaları, hizmet içi eğitim faaliyetleri, uygulama süreci ve modelin geleceği gibi çok boyutlu unsurlarının öğretmen görüşlerine dayalı olarak derinlemesine inceleyerek modelin kuramsal temelleri, uygulama potansiyeli ve olası sınırlılıkları hakkında bütüncül bir değerlendirme sunmaktır. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2023 yılında kamuoyuna tanıtılan TYMM, eğitim sisteminde köklü bir dönüşüm hedeflemekte ve yeni bir müfredat anlayışını merkeze almaktadır. Bu bağlamda öğretmen görüşleri, modelin sahadaki karşılığını ve uygulanabilirliğini değerlendirme açısından son derece önemlidir. Araştırma nitel yöntemde durum çalışması deseniyle yürütülmüştür. Öğretmenlerin TYMM'ye yönelik görüşlerini belirlemek amacıyla katılımcı seçiminde amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Bu bağlamda TYMM'nin kademeli olarak uygulamaya geçilecek olması sebebiyle çalışmaya katılacak öğretmenlerin belirlenmesinde katılımcıların bu yıl TYMM öğretim programlarının uygulayıcıları olmaları ölçüt olarak belirlenmiştir. Örnekleme yönteminde belirlenen ölçütleri temel alarak araştırmaya 13 sınıf öğretmeni katılmıştır. Araştırmada, katılımcı bilgi formu, yarı yapılandırılmış görüşme, görüşme ek notları (postskriptum), araştırmacı günlüğü ve saha (uygulama) notları şeklinde veri çeşitliliği sağlamak adına birden çok veri toplama tekniğinden yararlanılmıştır. Toplanan veriler, içerik analizi yöntemi kullanılarak temalar ve alt temalar halinde çözümlenmiştir. Analiz sürecinde kodlar oluşturulmuş, tekrar eden kavramlar gruplanmış, kelime bulutu tekniğinden yararlanılarak veriler görselleştirilmiş ve betimleyici alıntılarla desteklenmiştir. Araştırma bulgularına göre, öğretmenlerin büyük çoğunluğu TYMM'nin erdem değer eylem temelli yaklaşımını ve becerilere dayalı içeriğini olumlu değerlendirmektedir. Ayrıca, modelin disiplinler arası ve bütüncül bakış açısı da eğitimsel açıdan önemli bir yenilik olarak görülmektedir. Ancak öğretmenler, modelin uygulanmasına yönelik bazı kaygılar taşımaktadır. Özellikle içerik yoğunluğu, öğrenme çıktılarının soyut yapısı, ölçme-değerlendirme sisteminin net olmaması, materyal eksiklikleri ve öğretmen eğitiminin yetersizliği en çok dile getirilen sorunlar arasındadır. Katılımcıların bir kısmı ise modelin sahaya inmeden önce pilot uygulamalarla denenmesi gerektiğini ifade etmiştir. Sonuç olarak, TYMM'nin başarıyla uygulanabilmesi için öğretmenlerin sürece etkin katılımının sağlanması, uygulamaya dönük altyapı eksikliklerinin giderilmesi ve kapsamlı hizmet içi eğitim programlarının hayata geçirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Sonuçlardan hareketle getirilebilecek öneriler; beceri temelli ve öğrenci merkezli öğrenme yaklaşımının sahada etkili bir şekilde uygulanabilmesi için sınıf mevcutları azaltılmalı, etkileşimli çalışmalar için uygun fiziksel ortamlar oluşturulmalı ve materyal destekleri artırılmalıdır. Öğretmenler için, tanıtımın ötesine geçen, uygulama becerilerini geliştirmeye yönelik, ihtiyaç temelli dinamik hizmet içi eğitim programları tasarlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to provide a comprehensive evaluation of the Türkiye Century Education Model by examining, through the perspectives of teachers, its multidimensional components, including its philosophical underpinnings, instructional processes, content structure, assessment approach, differentiation and inclusivity practices, in-service training activities, implementation process, and prospective trajectory. Introduced to the public by the Ministry of National Education in 2023, the TYMM seeks to initiate a profound transformation within the national education system, placing a new curricular paradigm at its core. In this context, teachers' perspectives are of paramount importance for assessing both the model's practical applicability and its reception in the field. The study was conducted within the qualitative research paradigm, adopting a case study design. In order to explore teachers' views on the model, criterion sampling—a purposive sampling strategy—was employed. Given that the model will be implemented gradually, the primary criterion for participation was that the teachers in the sample must be implementing the model curriculum during the current academic year. Based on these criteria, the study sample consisted of 13 primary school teachers. Multiple data collection techniques were used to ensure data triangulation, including a participant information form, semi-structured interviews, interview postscript, the researcher's field journal, and observational field notes. The collected data were analyzed using content analysis, whereby codes were generated, recurring concepts were grouped, and themes and subthemes were identified. Visual representations of the data were produced through the word cloud technique and were supported with descriptive, verbatim quotations from participants. Findings indicate that the majority of teachers view the model's virtue–value–action-oriented approach and its skills-based content positively. Moreover, the model's interdisciplinary and holistic orientation is regarded as a significant pedagogical innovation. Nevertheless, teachers expressed concerns regarding its implementation, particularly with respect to content density, the abstract nature of learning outcomes, the lack of clarity in the assessment framework, insufficiency of instructional materials, and inadequate teacher training. Some participants further emphasized the necessity of conducting pilot implementations prior to full-scale adoption in the field. In conclusion, the study suggests that the successful implementation of the model will require the active engagement of teachers in the process, the elimination of infrastructural deficiencies, and the development of comprehensive in-service training programs. Based on the findings, the study proposes that, in order to effectively apply the skills-based and student-centered learning approach in practice, class sizes should be reduced, appropriate physical environments should be created for interactive learning activities, and material resources should be expanded. Additionally, dynamic, needs-based in-service training programs—going beyond mere orientation and focused on enhancing practical competencies—should be designed for teachers.