2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli öğretim programları ile ilgili köşe yazılarında ve bilimsel makalelerde yapılan değerlendirmelerin analizi
Analysis of evaluations of 2024 the Century of Türkiye Education Model curricula in opinion columns and scientific articles
  1. Tez No: 1003182
  2. Yazar: HANDE KOLTUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN KALAYCI ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Eğitim-öğretim hizmetlerinin etkili biçimde yürütülmesi, nitelikli bireylerin yetiştirilmesi sürecinde hem bireysel gelişimi hem de ülkelerin kalkınma düzeyini doğrudan etkilemektedir. Eğitim programları, yalnızca öğretim içeriklerini düzenleyen teknik metinler değil, aynı zamanda bir toplumun değerlerini, ideolojik yönelimlerini ve nasıl bir yurttaş profili hedeflediğini yansıtan politik ve kültürel belgelerdir. Programlar aracılığıyla öğrencilere kazandırılacak bilgi, beceri ve değerler belirlenirken, öğretme–öğrenme süreçleri, öğretmenin rolü ve ölçme-değerlendirme anlayışı da biçimlenmektedir. Bu nedenle öğretim programları, pedagojik bir çerçevenin ötesinde toplumsal ve ideolojik bir yönelim taşımaktadır. Bu tezde 2024 Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Öğretim Programları ve Ortak Metin ile ilgili basında yer alan köşe yazılarında ve bilimsel makalelerde yapılan değerlendirmelerin analizi amaçlanmıştır. Bu temel amaç doğrultusunda tezde aşağıdaki sorulara yanıt aranmıştır: (1) Köşe yazıları ve bilimsel makaleler, 2024 Öğretim Programlarında yer alan hangi boyutlar üzerine odaklanmıştır? (2) Köşe yazıları ve bilimsel makalelerde 2024 Öğretim Programları ile ilgili yapılan değerlendirmeler, Aristo'nun Retorik Üçlemesi olan Logos, Ethos, Pathos boyutlarına göre nasıl yapılandırılmıştır? Eğitim programlarının köşe yazıları ve bilimsel makaleler temel alınarak değerlendirilmesi, programların yalnızca pedagojik ölçütlerle değil, aynı zamanda kamusal söylem ve toplumsal algı çerçevesinde nasıl anlamlandırıldığını göstermektedir. Aynı zamanda köşe yazıları ile bilimsel makalelerin birlikte incelenmesi, programlara yönelik değerlendirmelerin hem bilgi temelli hem de söylem temelli boyutlarını görünür kılmaktadır. Bu yönüyle tez, program değerlendirme alan yazınına katkı sunmakta ve eğitim politikalarının çok katmanlı yapısına ilişkin önemli çıkarımlar üretmektedir. Araştırma betimsel nitelikte olup nitel araştırma yaklaşımıyla desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu oluşturan dokümanları, Nisan–Kasım 2024 tarihleri arasında farklı ideolojik görüşlere eğilimi olan ulusal gazetelerde yayımlanan 20 köşe yazısı ve Şubat–Aralık 2024 tarihleri arasında ulusal hakemli dergilerde yayımlanan 10 bilimsel makale oluşturmaktadır. Bu dokümanlar tezin amacına, konusuna uygun olarak amaçlı bir şekilde seçilmiştir. Veriler doküman incelemesi yöntemiyle toplanmıştır. Veri toplama araçlarının hazırlanması sürecinde 2024 Öğretim Programları Ortak Metninde yer alan 12 boyutu içeren bir form ve Aristo'nun Retorik Üçlemesi olan Logos, Ethos, Pathos ile ilgili, aynı boyutları içeren ikinci bir form oluşturulmuştur. Verilerin analizinde dokümanlar, doküman analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Ortak Metin'de yer alan 12 boyut tema olarak belirlenmiştir. Temalara dayalı elde edilen kodlar olumlu ve olumsuz görüşler olmak üzere iki alt tema altında sınıflandırılmıştır. Geçerlik ve güvenirlik kapsamında, analiz sürecinde elde edilen tema ve kodlar alan uzmanlarının görüşüne sunulmuş; uzman geri bildirimleri doğrultusunda gerekli düzenlemeler yapılmıştır. 2024 Öğretim Programlarında yer alan boyutlarla ilgili köşe yazılarından elde edilen bulgulara göre, programlarda kullanılan kavram ya da terimlerin eğitim programları ve öğretim terminolojisine uygun olmadığı yönünde eleştiriler yapıldığı saptanmıştır. Öğretim programlarının bütüncül yaklaşımı temel aldığına dair görüşlerin olduğu belirlenmiştir. Köşe yazılarında sık vurgulanan bir diğer görüş, programların milli değerleri yansıttığı yönündedir. Programlarda bilimsellikten uzaklaşıldığı ve dilinin dinselleştirildiği yönünde değerlendirmeler yapıldığı belirlenmiştir. Makalelerden elde edilen bulgulara göre, köşe yazılarına benzer biçimde öğretim programlarında kullanılan kavram ya da terimlerin eğitim programları ve öğretim terminolojisine göre kullanılmadığı ve bu durumun sebeplerinin yeterince açıklanmadığı, bu değişimin nedenlerine ait şeffaf bir çerçevenin sunulmadığı ifade edilmiştir. Köşe yazılarından elde edilen bulgulara benzer biçimde 2024 Öğretim Programlarının bütüncül eğitim anlayışına uygun olduğu yönünde değerlendirmelerin yapıldığı saptanmıştır. Beceri odaklı yaklaşımın olumlu etkileri olduğu yönünde görüşler bulunmaktadır. Ancak becerilerin yoğunluğunun öğrenciler ve öğretmenler açısından olumsuzluklar yaratabileceği yönünde eleştiriler saptanmıştır. 2024 Öğretim Programlarına ilişkin Aristo'nun Retorik Üçlemesi olan Logos, Ethos, Pathos boyutlarına göre yapılan değerlendirmelerden elde edilen bulgulara göre, köşe yazarlarının metinlerde, Pathos boyutunda umut, kaygı, korku, güven, öfke ve empati gibi duygulara vurgu yapan söylemlerin baskın bir şekilde yer aldığı belirlenmiştir. Logos boyutunda pedagojik temelli kanıtlara, istatiksel veri kullanımına, neden–sonuç ilişkilerine, karşılaştırmalı açıklamalara, bilimsel dayanaklara ve mantıksal gerekçelendirmelere dayalı değerlendirmelere ise sınırlı bir şekilde yer verildiği saptanmıştır. Ethos boyutunda alan uzmanlığına vurgu, deneyime dayalı anlatım, karşıt görüşlere yer vermenin ise oldukça az olduğu bulgular arasındadır. Makalelerden elde edilen bulgulara göre, Logos ve Pathos boyutunun birbirine çok yakın oranlarda ortaya çıktığı saptanmıştır. Bilimsel makalelerde Pathos'un bu denli yüksek çıkması makaleler adına olumsuz bir sonuçtur. Bilimsel yayınlar, Pathos'u değil Logos'u temele alan bilimsel kanıtlara, nesnel verilere dayalı olarak hazırlanmalıdır. Kamuoyunun, köşe yazılarını bilimsel nesnellik açısından eleştirel bir süzgeçten geçirerek farklı bakış açılarını dikkate alan çok yönlü bir okuma gerçekleştirmesi önem taşımaktadır. Köşe yazılarının içeriğinin Pathos yerine Logos'u temele alan bir şekilde yazılması okuyucular açısından daha etkili olacaktır. Uygulayıcılar açısından programın felsefi kavramlarını açıklayan kavramsal bir kılavuz hazırlanmalıdır. Araştırmacılar için farklı veri kaynakları ve paydaş gruplarıyla yürütülecek karşılaştırmalı çalışmalar artırılmalıdır. Öğretim programlarının uygulama sürecinin değerlendirilmesine yönelik deneysel çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The effective delivery of education and training services directly impacts both individual development and the level of development of countries in the process of nurturing qualified individuals. Curricula are not just technical documents that organize teaching content; they are also political and cultural documents that reflect a society's values, ideological orientations, and the type of citizen profile it aims to cultivate. When determining the knowledge, skills, and values to be imparted to students through curriculum, teaching and learning processes, the role of the teacher, and the understanding of assessment and evaluation are also shaped. Therefore, curricula have a social and ideological orientation beyond a pedagogical framework. This thesis aims to analyze the evaluations made in opinion columns and scientific articles regarding the curricula prepared based on the Century of Türkiye Education Model. This thesis aims to analyze the evaluations made in opinion columns in the press and scientific articles published in relation to the Century of Türkiye Education Model Curricula and Common Text. In line with this primary aim, the thesis seeks to answer the following questions: (1) Which aspects of the 2024 Curricula have been the focus of opinion pieces and scientific articles? (2) How are the evaluations of the 2024 Curricula in opinion pieces and scientific articles structured according to Aristotle's Rhetorical Triad of Logos, Ethos, and Pathos? Evaluating curricula based on opinion columns and scientific articles demonstrates how they are interpreted not only through pedagogical criteria but also within the framework of public discourse and social perception. Furthermore, examining opinion columns and scientific articles together reveals both the knowledge-based and discourse-based dimensions of curriculum evaluations. In this way, the thesis contributes to the curriculum evaluation literature and produces important conclusions regarding the multi-layered structure of education policies. The research is descriptive in nature and designed using a qualitative research approach. The documents comprising the study group for this research consist of 20 opinion columns published in national newspapers with varying ideological leanings between April and November 2024, and 10 scientific articles published in peer-reviewed national journals between February and December 2024. These documents were purposefully selected to align with the thesis' aim and subject matter. The data were collected using the document analysis method. During the preparation of data collection tools, a form containing the 12 dimensions listed in the 2024 Curriculum Common Text and a second form containing the same dimensions related to Aristo's Rhetorical Triad of Logos, Ethos, and Pathos were created. In the analysis of the data, the documents were analyzed using the document analysis method. The 12 dimensions included in the Common Text have been defined as themes. The codes obtained based on the themes have been classified under two sub-themes: positive and negative opinions. In terms of validity and reliability, the themes and codes obtained during the analysis process were submitted to the opinion of field experts; necessary adjustments were made based on expert feedback. According to findings from opinion columns based on dimensions included in the 2024 Curricula, it has been determined that there are criticisms that the concepts or terms used in the curricula are not appropriate for curriculum and instruction terminology. It has been determined that there are views that the 2024 Curricula are based on a holistic approach. Another frequently emphasized view in the opinion columns is that the curricula reflect national values. It has been determined that there are assessments that the curricula have strayed from scientific principles and that its language has been religiously oriented. According to the findings obtained from the articles, similar to the opinion columns, it has been stated that the concepts or terms used in the curricula are not used in accordance with curriculum and instruction terminology, that the reasons for this situation are not sufficiently explained, and that a transparent framework regarding the reasons for this change is not presented. Similar to the findings from the opinion columns, it has been determined that the 2024 Curricula are evaluated as being in line with a holistic approach to education. There are opinions that the skills-focused approach has positive effects. However, it has been noted that the intensity of the skills may create negative consequences for students and teachers. According to findings obtained from evaluations conducted within the framework of Aristo's Rhetorical Triad of Logos, Ethos, and Pathos regarding the 2024 Curricula, it has been determined that columnists predominantly use discourse emphasizing emotions such as hope, anxiety, fear, trust, anger, and empathy in the Pathos dimension in their texts. It has been determined that evaluations based on pedagogical evidence, the use of statistical data, cause–effect relationships, comparative explanations, scientific foundations, and logical justifications within the Logos dimension have been included to a limited extent. In the Ethos dimension, it has been determined that there is little emphasis on field expertise, experience-based narration, and consideration of opposing views. According to the findings obtained from the articles, it has been determined that the Logos and Pathos dimensions appear at very similar levels. The fact that Pathos is so high in scientific articles is a negative result for scientific articles. Scientific publications should be prepared based on scientific evidence grounded in Logos rather than Pathos and should rely on objective data. It is important for the public to critically evaluate opinion columns in terms of scientific objectivity and to read them in a multifaceted way, taking different perspectives into consideration. Opinion columns written on the basis of Logos rather than Pathos may be more informative and effective for readers. A conceptual guide explaining the curriculum's philosophical concepts should be prepared for practitioners. Comparative studies involving different data sources and stakeholder groups should be increased for researchers. Experimental studies should be conducted to evaluate the implementation process of curricula.