Azd 0156 ve abraxane kombinasyonunun insan meme kanseri hücre hatları üzerine etkileri
Effects of azd 0156 and abraxane combination on humanbreast cancer cell lines
- Tez No: 961348
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Meme kanseri erken evrelerde tedavi edilebilen fakat sıklığı giderek artan bir kanser türüdür. Dünya Sağlık Örgütü'nün 2020 yılı verilerine göre, dünyada en sık görülen kanser türü olmuştur. AZD 0156 molekülü bir Ataksi Teleanjiektazi Mutasyonu (ATM) inhibitörüdür. ATM, bir protein kinaz olup hücrede DNA hasarının onarımında etkilidir. ATM inhibitörü olan AZD 0156'nın kullanımı, kanser hücrelerinin hasar onarımını inhibe ederek genetik olarak stabiliteye sahip olmayan hücrelerin savunmasız kalmasını sağlamaktadır. Abraxane, nano parçacıklı albümin bağlı paklitakseldir. Kanser tedavisinde paklitakselin invaziv olarak kullanımına olanak sağlar. Hücre iskeletini oluşturan ve aynı zamanda mitozda da etkili olan mikrotübüllere etki eder. Mikrotübüllerin stabilitesini kaybetmesini sağlayarak kanserli hücrelerin çoğalmasını önler. Abraxane, meme kanseri tedavisinde kullanılıp etkili olduğu tespit edilmiş Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylı bir ilaç olup, AZD 0156 ise henüz FDA onayı almamış, araştırmaları devam eden bir inhibitördür. Tek başlarına, kanser hücrelerinde apoptozu indükleyip, hücre bölünme ve büyümesini engelleyebilirler. Bu tez çalışmasında, belirli doz ve sürelerde Abraxane ve AZD 0156 kombinasyonunun insan meme kanseri hücreleri üzerine etkilerinin araştırılması ve yeni tedavi protokolü oluşturulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is a type of cancer that is treatable in its early stages but is increasingly prevalent. According to the 2020 data from theWorld Health Organization, it has become the most common type of cancer worldwide. AZD 0156 is an Ataxia Telangiectasia Mutated (ATM) inhibitor. ATM is a protein kinase that plays a role in the repair of DNA damage within cells. The use of AZD 0156, an ATM inhibitor, prevents the repair of damage in cancer cells, rendering genetically unstable cells defenseless. Abraxane is a nanoparticle albumin-bound form of paclitaxel, allowing its invasive use in cancer treatment. It acts on microtubules, which form the cytoskeleton and play a role in mitosis, disrupting their stability and preventing the proliferation of cancerous cells. Abraxane is an FDA-approved drug that has been shown to be effective in the treatment of breast cancer, while AZD 0156 is an investigational inhibitor that has not yet received FDA approval and is still undergoing research. Alone, both can induce apoptosis in cancer cells and inhibit cell division and growth. In this thesis, the effects of the combination of Abraxane and AZD 0156 on human breast cancer cells at specific doses and durations will be investigated, aiming to establish a new treatment protocol.