Problem çözme performansı yüksek ve düşük yedinci sınıf öğrencilerinin problem kurma performanslarının incelenmesi
Examining the problem-posing performance of seventh-grade students with high and low problem-solving performance
  1. Tez No: 961347
  2. Yazar: HALİME OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL KAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, problem çözme performansı yüksek ve düşük olan yedinci sınıf öğrencilerinin problem kurma performanslarındaki benzerlikleri ve farklılıkları incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmaya toplam 243 öğrenci katılmıştır. Örüntüler konusuna yönelik günlük hayatla ilişkilendirme ve görsel temsil içerme gibi kriterler dikkate alınarak tiyatro, yol ve kumbara etkinlikleri hazırlanmıştır. Her bir etkinlik için birbirine paralel problem çözme ve problem kurma testleri tasarlanmıştır. Öğrencilerin her bir etkinliğin problem çözme kısmından aldıkları puanlara göre problem çözme performans düzeyleri belirlenmiş ve bu doğrultuda yüksek ve düşük performans grupları oluşturulmuştur. Bu iki grubun kurdukları problemler öncelikle matematiksel olup olmamasına göre, matematiksel olan problemler ise etkinlikle ilişkili olup olmamalarına göre analiz edilmiştir. Etkinlikle ilişkili matematiksel problemler, Zhang vd. (2022) tarafından geliştirilen“çıktı”ve“süreç”bileşenleri kapsamında analiz edilmiştir. Çıktı aşamasında etkinlikle ilişkili matematiksel problemler, açık ve anlaşılır olup olmaması, farklı yapıda problem yapılarının sayısı ve çözülebilirlik açısından analiz edilmiştir. Süreç aşamasında ise farklı yapıdaki çözülebilir problemler değişkenler ve aralarındaki ilişkiler açısından nasıl yapılandırıldığına göre Cai'nin (1998) analiz çerçevesi doğrultusunda olgusal, karşılaştırmalı ve kural-temelli biçiminde analiz edilmiştir. Ayrıca her bir bileşen yeni koşul ve sınırlılıkların eklenip eklenmesi bağlamında da analize tabi tutulmuştur. Bulgular etkinlikle ilişkili problemler kurma ve çıktı bileşenleri kapsamında grupların performansları arasında istatistiksel olarak farklılıkların bulunduğunu ortaya koymuştur. Öte yandan, problem kurmanın süreç bileşenleri kapsamında grupların performansları arasında farklılıktan ziyade benzerliklerin daha fazla olduğu da tespit edilmiştir. Araştırmamızın sonuçları kurulan problemlerin nasıl analiz edilebileceğine yönelik alanyazındaki çerçeveleri geliştirmenin yanında problem kurmanın matematik sınıflarına dahil edilmesi ve öğrencilerin problem kurma performansının geliştirilmesi için öneriler de sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the similarities and differences in the problem-posing performance of seventh-grade students with high and low levels of problem-solving performance. A total of 243 students participated in the study. In line with criteria such as establishing connections to real-life and incorporating visual representations, three tasks—namely“Theater,”“Road,”and“Piggy Bank”—were designed on the topic of patterns. For each task, problem-solving and problem-posing tests were developed in a parallel structure. Students' problem-solving performance levels were determined based on the scores they received from the problem-solving sections of each activity, and high- and low-performance groups were subsequently formed for each task. The problems posed by these two groups were initially analyzed in terms of their mathematical nature. Problems identified as mathematical were then further examined for their contextual relevance to the associated task. Those deemed both mathematical and contextually appropriate were analyzed utilizing the“product”and“process”components proposed by Zhang et al. (2022). In the output phase, mathematically relevant problems related to the activity were analyzed in terms of their clarity and comprehensibility, the number of different types of problem structures, and solvability. In the process phase, solvable problems with different structures were analyzed according to how they were constructed, in terms of variables and their interrelationships, following Cai's (1998) analytical framework. Additionally, each component was analyzed in the context of the addition of new conditions and limitations. The findings revealed statistically significant differences in the performance of the groups regarding the posing task-related problems and the output phase components. However, in terms of the process phase components, there were more similarities than differences between the groups' performances. The results contribute not only to the development of frameworks for analyzing posed problems in the literature but also provide recommendations for integrating problem posing into mathematics classrooms and enhancing students' problem-posing performance.