Adölesan voleybol oyuncularında floss bant ve dinamik germe egzersizlerinin omuz eklem hareket açıklığı, esneklik, omuz propriosepsiyon duyusu ve üst ekstremite performansı üzerine etkisinin karşılaştırılması
The comparison of floss band and dynamic stretching exercises on shoulder joint range of motion, flexibility, shoulder proprioception sense and upper extremity performance in adolescent volleyball players
  1. Tez No: 961376
  2. Yazar: KÜBRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı; asemptomatik adölesan voleybol oyuncularında floss bant kullanımının omuz eklem hareket açıklığı, esneklik, propriyosepsiyon ve üst ekstremite fonksiyonu üzerindeki anlık etkilerini, egzersiz öncesi yaralanmaları önlemek için yaygın olarak uygulanan dinamik germe ile karşılaştırmalı olarak ortaya koymaktır. Çalışmaya 10-18 yaş arasında, yaş ortalaması ve standart sapması 13,57±2,07 yıl olan 21 kadın voleybol oyuncusu dahil edildi. Çapraz tasarımlı olarak planlanan çalışmada floss bant uygulaması, dinamik germe uygulaması ve yalnızca aktif üst ekstremite egzersizlerinin yapıldığı kontrol uygulaması olmak üzere üç farklı grup oluşturuldu. Her bir voleybol oyuncusu, Microsoft Excel programı ile yapılan sayı ataması yoluyla randomize edilen uygulama sırasına göre, üç uygulama grubunun her birine dahil edildi. Katılımcıların demografik bilgileri değerlendirme formu ile toplandı. Uygulama öncesi ve sonrasında tüm oyuncuların omuz eklem hareket açıklığı gonyometre ile, esneklik Omuz Esnekliği Testi ve Posterior Omuz Gerginliği Testi ile, omuz propriyosepsiyonu inklinometre ile, üst ekstremite performansı ise Sağlık Topu Fırlatma Testi ve Üst Ekstremite Y Denge Testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the immediate effects of floss band on shoulder range of motion, flexibility, proprioception and upper extremity function in asymptomatic adolescent volleyball players in comparison with dynamic stretching, which is commonly used to prevent pre-exercise injuries.The study included 21 female volleyball players aged between 10 and 18 years, with a mean age of 13.57±2.07 years. The study was designed as a crossover trial, comprising three different groups: the Floss Band application group, the dynamic stretching application group, and the control group, in which only active upper extremity exercises were performed. Each volleyball player participated in all three intervention groups in a randomized order determined by number assignment using Microsoft Excel. Demographic data of the participants were collected using an evaluation form. Before and after the interventions, shoulder range of motion was measured using a goniometer; flexibility was assessed with the Shoulder Flexibility Test and the Posterior Shoulder Tension Test; shoulder proprioception was evaluated using an inclinometer; and upper extremity performance was assessed using the Medicine Ball Throw Test and the Upper Extremity Y Balance Test. It was determined that there was a statistically significant increase in all test results after the intervention compared to before the intervention in the floss band, dynamic stretching, and control groups.