Analyzing green deal initiatives by patent analysis: Climate change mitigation and adaptation technologies
Patent analizi ile yeşil mutabakat girişimlerinin analizi: İklim değişikliği azaltma ve uyum teknolojileri
  1. Tez No: 961374
  2. Yazar: AHMET TARIK USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN GÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Avrupa Yeşil Mutabakatı, iklim değişikliğine karşı mücadelede teknolojik gelişmeleri teşvik eden kapsamlı bir politika bütünüdür. Bu çalışma, Yeşil Mutabakat hedeflerine katkı sağlayabilecek iklim değişikliğine uyum ve azaltım teknolojilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, iklim değişikliği özelinde geliştirilen teknolojiler, patent verileri temel alınarak değerlendirilmiş ve bu teknolojilerin yapısal ilişkileri ile görece önem düzeyleri analiz edilmiştir. Çalışmanın veri seti, 2000–2024 dönemine ait USPTO veritabanından elde edilen patent verilerine dayanmaktadır. Yalnızca çevresel fayda sağlayan ve iklim odaklı olarak sınıflandırılan (Y sınıfı) patentler seçilmiştir. Teknolojiler arasındaki yapısal ilişkiler Sosyal Ağ Analizi (SNA) ile ortaya konmuş; öncelik dereceleri ise Analitik Ağ Süreci (ANP) yöntemiyle değerlendirilmiştir. Teknolojiler, ait oldukları sektörlere göre gruplanarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, farklı sektörlerin iklim teknolojilerine yöneliminde belirgin farklılıklar olduğunu ortaya koymaktadır. Enerji, ulaştırma, sanayi, tarım ve atık yönetimi gibi sektörlerde çevresel teknoloji geliştirme eğilimleri dikkat çekmektedir. Özellikle enerji ve ulaştırma sektörlerinde yoğunlaşan teknolojiler, ağ içerisindeki merkezi konumlarıyla öne çıkarken; tarım ve atık yönetimi gibi sektörlerdeki teknolojiler daha sınırlı ama stratejik bağlantılar kurmaktadır. Bu durum, sektörel düzeyde teknoloji politikalarının farklı önceliklerle şekillendirilmesi gerektiğine işaret etmektedir. Bu tez, patent verilerine dayalı bütüncül bir değerlendirme sunarak Yeşil Mutabakat'ın teknoloji boyutuna ilişkin karar süreçlerini desteklemeyi amaçlamaktadır. Bulgular, politika yapıcılar ve sektör temsilcileri için stratejik yönlendirme potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The European Green Deal represents a comprehensive policy framework that fosters technological advancements in the fight against climate change. This study aims to identify climate change mitigation and adaptation technologies that could contribute to the objectives of the Green Deal. Within the scope of the research, technologies developed specifically for climate change were evaluated based on patent data, and their structural relationships as well as their relative importance were analyzed. The dataset is based on patent data obtained from the USPTO database, covering the period from 2000 to 2024. Only patents classified as environmentally beneficial and climate-focused (Y-class patents) were selected for analysis. The structural relationships among technologies were examined through Social Network Analysis (SNA), while the priority levels of the technologies were assessed using the Analytic Network Process (ANP) method. Technologies were grouped and analyzed according to their respective sectors. The analysis results reveal significant variations in sectoral engagement with climate technologies. Sectors such as energy, transportation, industry, agriculture, and waste management demonstrate notable trends in the development of environmental technologies. Technologies concentrated particularly in the energy and transportation sectors stand out with their central positions within the network, whereas technologies in sectors like agriculture and waste management tend to form more limited but strategically important linkages. These findings suggest that sectoral technology policies should be shaped with differentiated priorities. This thesis aims to provide an integrated assessment based on patent data to support decision-making processes regarding the technological dimension of the European Green Deal. The findings offer strategic insights for policymakers and sectoral stakeholders.