Etnik kimlik, göç ve organize suç ilişkisi
The relationship between ethnic identity, migration and organized crime
- Tez No: 961392
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN BEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tezin Başlığı: Etnik Kimlik, Göç ve Organize Suç İlişkisi Tezin Yazarı: Esra BİLGİOĞLU Üniversite/Enstitü: Çankırı Karatekin Üniversitesi/ Sosyal Bilimler Enstitüsü Anabilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Anabilim Dalı/ Tezli Yüksek Lisans Programı Danışman: Prof. Dr. Ertan BEŞE Sayfa Sayısı: 117 Bu çalışma, organize suç örgütlerinin yapısal ve işlevsel dönüşümünü göç ve etnik kimlik ekseninde incelemeyi amaçlamaktadır. Küreselleşme ve modernleşmeyle birlikte sınırların daha geçirgen hâle gelmesi, göç hareketlerinin yoğunlaşmasına ve bu hareketlerin organize suç örgütleriyle kesişmesine neden olmuştur. Göçmen ve mültecilerin yasa dışı yollarla ülkeler arası geçiş yapmaları, onları suç örgütlerinin ağına düşürme riskini artırmakta; hedef ülkelerde ise dışlanma, fırsat eşitsizliği ve ayrımcılık gibi sebeplerle bu bireylerin organize suç yapılarına katılımı kolaylaşmaktadır. Etnik kimlik bu bağlamda, yalnızca kültürel bir aidiyet değil, aynı zamanda örgütlenme ve korunma aracı olarak da işlev görmektedir. Çalışma, göç ve etnisitenin organize suç yapıları üzerindeki etkisini sosyolojik ve kriminolojik kuramlar çerçevesinde değerlendirmektedir. Temel araştırma soruları; etnik kimlik ve göç olgularının organize suçtaki rolü ile bu yapıların söz konusu olguları nasıl bir fırsata dönüştürdüğünü sorgulamaktadır. Tezde nitel araştırma yöntemi benimsenmiş, betimleyici ve yorumlayıcı analiz yaklaşımıyla örnek olaylar üzerinden karşılaştırmalı örnek olay analiziyle incelenmiştir. Japonya'dan Yakuza, ABD'den Mara Salvatrucha, İtalya'dan Ndrangheta ve Türkiye'deki organize suç yapıları teorik çerçeveyle ilişkilendirilerek incelenmiştir. Çalışma, literatürde çoğunlukla ayrı ele alınan göç, etnik kimlik ve organize suç konularını bir araya getirerek disiplinlerarası bir boşluğu doldurmakta ve politika yapıcılar için uygulanabilir öneriler sunmayı hedeflemektedir. Bu yönüyle hem akademik hem toplumsal düzeyde önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Thesis Title: The Relationship Between Ethnic Identity, Migration, and Organized Crime Author: Esra BİLGİOĞLU University/Institute: Çankırı Karatekin University / Institute of Social Science Department: Department of Political Science and Public Administration / Master's Program with Thesis Advisor: Prof. Dr. Ertan BEŞE Number of Pages: 117 This study aims to examine the structural and functional transformation of organized crime groups through the lens of migration and ethnic identity. With globalization and modernization rendering national borders more permeable, migration flows have intensified, leading to a closer intersection between these movements and organized crime networks. The use of illegal migration routes by refugees and migrants increases their vulnerability to becoming entangled in such networks. Furthermore, experiences of exclusion, limited opportunities, and ethnic discrimination in host countries facilitate their recruitment into organized criminal structures. In this context, ethnic identity functions not only as a cultural marker but also as a means of organization, protection, and resistance. The research evaluates the impact of migration and ethnicity on organized crime structures within the framework of sociological and criminological theories. The primary research questions focus on the role of ethnic identity and migration in organized crime, and how these phenomena are exploited by criminal organizations. A qualitative research design was adopted, employing descriptive and interpretive analysis through comparative case studies. The study investigates the Yakuza in Japan, Mara Salvatrucha in the United States, the Ndrangheta in Italy, and organized crime groups in Turkey, each analyzed within relevant theoretical frameworks. By integrating the often separately treated issues of migration, ethnic identity, and organized crime, this study fills a significant interdisciplinary gap. It also aims to offer actionable insights for policymakers. In this regard, the research contributes both academically and socially to the broader discourse on security, social integration, and justice.