Yetişkin hastaların ambliyop gözleri ile sağlıklı bireylerin gözlerinin koroid kalınlığı ve peripapiller retina sinir lifi tabakası kalınlıklarının karşılaştırılması
Comparison of choroidal thickness and peripapillary retinal nerve fiber layer thickness between amblyopic eyes of adult patients and eyes of healthy individuals
  1. Tez No: 961393
  2. Yazar: MUTLUAY BOZOKLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada, erişkin ambliyop hastaların ambliyop gözleri ile sağlıklı bireylerin gözlerinin peripapiller retina sinir lifi tabakası (pRSLT) kalınlığı ve koroid kalınlıklarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli retrospektif çalışmaya Ocak 2021–Ocak 2025 tarihleri arasında Şaşılık Polikliniğine başvuran, 20-40 yaş aralığında ve tek taraflı ambliyopi tanısı alan 29 hasta ile 30 sağlıklı birey dahil edildi. Hasta dosyaları ve optik koherens tomografi (OKT) görüntülemeleri eksiksiz ve hatasız olan olgular çalışmaya dahil edildi. Dosya kayıtlarından yaş, cinsiyet, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), ambliyopi tipi, ön ve arka segment muayene bulguları, refraksiyon kusurları, K1 ve K2 değerleri, aksiyel uzunluk, ön kamara derinliği (ÖKD) gibi biyometrik veriler elde edildi. OKT'de subfoveal koroid kalınlığı (SFKK), temporal parafoveal koroid kalınlığı (Temporal PFKK), nazal parafoveal koroid kalınlığı (Nazal PFKK) ölçümleri ve ortalama, nazal, temporal, superior, inferior kadranların pRSLT kalınlığı verileri elde edildi. Çalışmaya dahil edilen bireyler ambliyop ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrıldı. Kontrol grubuna sağlıklı bireylerin sağ gözleri dahil edildi. Ambliyop grup ayrıca şaşılık ambliyopisi, anizometropik ambliyopi ve mikst ambliyopi alt gruplarına ayrılarak değerlendirildi. İki göz arasında ≥ 1,5 D sferik eşdeğer farkı olması anizometropi olarak kabul edildi. Kayması olmayan olgular anizometropik ambliyopi,
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to compare the peripapillary retinal nerve fiber layer (pRNFL) thickness and choroidal thickness of amblyopic eyes in adult patients with those of healthy individuals. Materials and Methods: This single-center retrospective study included 29 patients aged 20–40 years with unilateral amblyopia and 30 healthy individuals who presented to the Strabismus Clinic between January 2021 and January 2025. Only cases with complete and reliable medical records and optical coherence tomography (OCT) images were included. Demographic and clinical data, including age, sex, best-corrected visual acuity (BCVA), type of amblyopia, anterior and posterior segment findings, refractive errors, K1 and K2 values, axial length, and anterior chamber depth (ACD), were retrieved from the files. Choroidal thickness measurements were obtained as subfoveal choroidal thickness (SFCT), temporal parafoveal choroidal thickness (temporal PFCT), and nasal parafoveal choroidal thickness (nasal PFCT). In addition, mean, nasal, temporal, superior, and inferior quadrant pRNFL thicknesses were recorded. Participants were divided into amblyopia and control groups; the right eyes of healthy individuals were included as controls. The amblyopia group was further subdivided into strabismic, anisometropic, and mixed amblyopia. An interocular spherical equivalent difference ≥1.5 D was defined as anisometropia. Patients without strabismus and with ≥1.5 D difference were classified as anisometropic amblyopia, those with strabismus and