2-5 yaş arası çocuklarda geçmiş beslenme pratikleri, annede besin neofobi durumu ve besin alerjileri arasındaki ilişki
The relationship between past feeding practices, maternalfood neophobia, and food allergies in children aged 2 to 5years
- Tez No: 961399
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLAYDA ALTUNCEVAHİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Besin alerjileri, çocukluk çağında artış gösteren önemli bir halk sorunudur. Tamamlayıcı Beslenme, sürecinde uygulanan yöntemler ve zamanlama, çocukların uzun vadeli beslenme alışkanlıklarını ve alerji riskini doğrudan etkilemektedir. Bu süreçte annelerin besin neofobisi düzeyleri, çocukların yeni gıdalara adaptasyonunda kritik bir faktördür. Bu tezde 2-5 yaş arası çocuklarda geçmiş tamamlayıcı beslenme uygulamaları, annelerin besin neofobisi düzeyleri ve çocukların alerji öyküleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Türkiye genelinde 220 anne çocuk çiftinden çevrimiçi anket yoluyla veri toplanmış; besin neofobisi ölçeği, Tamamlayıcı beslenme deneyimleri ve alerji bilgileri değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
Food allergies are an important public problem that increases in childhood. The methods and timing applied in the Complementary Feeding process directly affect children's long-term eating habits and allergy risk. In this process, mothers' food neophobia levels are a critical factor in children's adaptation to new foods. This thesis examines the relationship between past complementary feeding practices, mothers' food neophobia levels and children's allergy history in children aged 2-5. Data were collected from 220 mother-child pairs across Turkey via an online survey; Food Neophobia Scale, Complementary Feeding Experiences and Allergy Information were evaluated.