Klinik kalite göstergeleri açısından Diyabetes Mellitus tanısı alan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients diagnosed with Diabetes Mellitus in terms of clinical quality indicators
- Tez No: 961406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Klinik kalite, tıbbi hizmet kalitesinin değerlendirilebilmesi amacıyla kullanılan, klinik performansın ölçülebilir bir bileşenidir. Klinik bakımın kalitesini artırmak iki temel unsura bağlıdır. Bunlardan birincisi, daha iyi bakım sağlamak için klinik pratiği tanımlayan kanıta dayalı tıp uygulamalarını geliştirmek, ikincisi ise kanıta dayalı tıbbın günlük pratikte nasıl kullanılacağını bilmektir. Bugüne kadar, Sağlık Bakanlığı tarafından ulusal düzeyde klinik kalitenin bir parçası olarak verimliliğin artırılması ve maliyet tasarrufunun sağlanması amacıyla 25 sağlık olgusu belirlenmiş olup her bir olguya özel performans ölçümü ve değerlendirmesi yapılarak iyileştirmeye olanak sağlayacak göstergeler geliştirilmiştir. Klinik kalite olgu sayılarının arttırılmasına yönelik Bakanlık düzeyinde çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir. Sağlık Bakanlığı'nın klinik kalite açısından öncelikli hedefi, izlenen sağlık olguları ile ilgili ulusal düzeyde hasta güvenliğinin ve memnuniyetinin sağlanarak optimal sağlık sonuçlarına ulaşılmasıdır. Bu olgulardan biri Diyabetes Mellitustur. Bu çalışmanın amacı, bir ilçe devlet hastanesinde izlemi yapılan Diyabetes Mellitus sağlık olgusuna ait 2022 yılı gösterge verilerini, Sağlık Bakanlığı Klinik Kalite Uygulama Rehberleri doğrultusunda değerlendirmek ve iyileştirmeye açık alanları tespit ederek önerilerde bulunmaktır. Türkiye'de Diyabetes Mellitus klinik kalite olgusu ile ilgili yapılan çalışmaların sınırlı olması nedeniyle bu tezin özgün değere sahip olduğu düşünülmektedir. Çalışma sonuçları, DM klinik kalite olgusu ile ilgili olarak 2022 yılında üç standart altında 18 gösterge ile bazı hedeflere ulaşılmasına rağmen, belirli göstergelerde hedef değerlerden sapmaların yaşandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Clinical quality is a measurable component of clinical performance used to evaluate the quality of medical services. Improving the quality of clinical care depends on two key factors. The first is developing evidence-based medical practices that define clinical practice to provide better care, and the second is understanding how to implement evidence-based medicine in daily practice. To date, the Ministry of Health has identified 25 health cases at the national level as part of clinical quality efforts to enhance efficiency and achieve cost savings. Performance measurements and evaluations have been conducted for each case, and indicators have been developed to facilitate improvement. Efforts at the ministry level continue intensively to increase the number of clinical quality cases. The Ministry of Health's primary goal regarding clinical quality is to ensure national patient safety and satisfaction in monitored health cases, ultimately achieving optimal health outcomes. One of these cases is Diabetes Mellitus (DM). The aim of this study is to evaluate the 2022 indicator data related to the Diabetes Mellitus health case monitored in a district public hospital in accordance with the Ministry of Health's Clinical Quality Implementation Guidelines, identify areas open for improvement, and make recommendations. Since studies on Diabetes Mellitus as a clinical quality case are limited in Turkey, this thesis holds unique value. The study results indicate that while some targets were achieved within the Diabetes Mellitus clinical quality case under three standards with 18 indicators in 2022, there were deviations from the target values in certain indicators.