Yüksek öğretimde görevli personelin algıladığı psiko-sosyal risklerin değerlendirilmesi: Bir vakıf üniversitesi örneği
Evaluation of psycho-social risks perceived by higher education staff: The case of a foundation university
- Tez No: 961405
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM İŞSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Sağlığı, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Health, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İş sağlığı ve güvenliği (İSG) alanında psikososyal risk etmenleri öncelikli sorunlar arasında değerlendirilmektedir. Psikososyal riskler, uygun olmayan iş tasarımı, iş iklimi, organizasyonu ve/veya yönetiminden kaynaklanan, çalışanlarda fiziksel, ruhsal ve mental hastalıklara, üretim düşüklüğü, işe devamsızlık gibi sorunlara yol açabilen faktörlerdir. Bu riskler birçok sektör ve kurumda olduğu gibi eğitim kurumlarında da görülebilmektedir. Eğitim kurumları bünyelerinde yer alan eğitim öğretimde görevli personelin de İSG kapsamında, fiziksel risk etmenlerinin belirlenip önlenmesi kadar psikososyal risk etmenlerinin de belirlenip mümkün olduğu kadar kontrol altına alınması gerekmektedir. Türkiye'de eğitim kurumlarındaki özellikle yükseköğretim kurumlarında görev yapan akademik ve idari personel ile ilgili psikososyal risk etmenleriyle ilgili (üniversitedeki tüm birimlerde bulunan akademik ve idari personelleri kapsayan) bir çalışmanın bulunmaması, bu konunun ne kadar geri planda bırakıldığının göstergesidir. Buradan hareketle, bu çalışmanın amacı, yükseköğretim kurumlarında görev yapan personelin algıladığı psikososyal risklerin İSG perspektifinde belirlenmesidir. Bu çalışmada, Türkiye'de İstanbul ilinde kurulu, bir vakıf üniversitesinde görevli akademik ve idari personellerde psikososyal risk faktörlerinin ne düzeyde olduğu incelenmesi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, 291 katılımcı araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Genel Sağlık Anketi (GSA) ve Kopenhag Psikososyal Risk Değerlendirmesi Ölçeği (KOPSOR) kullanılmıştır. İlgili vakıf üniversitenin izni doğrultusunda veriler mail yolu ile ve yüz yüze yazılı formlar aracılığı ile toplanmıştır. Toplanan verilerde istatistiksel analiz ve hesaplamalar için SPSS İstatistik 22.0 kullanılmıştır. Bağımlı değişken psikososyal risk düzeyi ve bireyin genel ruh sağlığı olup bağımsız değişkenler ise demografik ve mesleki değişkenler olarak belirlenmiştir. Araştırma sonucunda üniversite personellerinde psikososyal risklerin bulunduğu, genel sağlık durumu ve demografik değişkenlerin bir biri ile ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Psychosocial risk factors are considered among the priority problems in the field of occupational health and safety (OHS). Psychosocial risks are factors arising from inappropriate work design, work climate, organisation and/or management, which can lead to physical, mental and mental illnesses, low production and absenteeism. These risks can be seen in educational institutions as in many sectors and institutions. Within the scope of OHS, psychosocial risk factors should be identified and controlled as much as possible as well as physical risk factors should be identified and prevented. The fact that there is no study on psychosocial risk factors related to academic and administrative staff working in educational institutions in Turkey, especially in higher education institutions (covering academic and administrative staff in all units in the university) is an indication of how much this issue has been left in the background. From this point of view, the aim of this study is to determine the psychosocial risks perceived by the personnel working in higher education institutions from an OHS perspective. This study aims to examine the level of psychosocial risk factors in academic and administrative staff of a foundation university in Istanbul, Turkey. Within the scope of the research, 291 participants constituted the sample of the research. General Health Questionnaire (GHQ) and Copenhagen Psychosocial Risk Assessment Scale (KOPSOR) were used as data collection tools. In line with the permission of the relevant foundation university, data were collected via e-mail and face-to-face written forms. SPSS Statistics 22.0 was used for statistical analysis and calculations in the collected data. The dependent variable was psychosocial risk level and general mental health of the individual and the independent variables were demographic and occupational variables. As a result of the research, it was concluded that there are psychosocial risks in university staff, general health status and demographic variables are related to each other.