16. ve 18. yüzyıllarda Fransız modasına yön veren ikonlar
Icons that shaped French fashion in the 16th and 18th centuries
  1. Tez No: 961409
  2. Yazar: GÜLHANIM ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN BERKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Sanat Tarihi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Art History, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Anasanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışma, 16. ve 18. Yüzyıl'da Fransız modasına yön veren moda ikonların incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çerçevede anılan yüzyıllarda öne çıkan Catherine de Medici ve Josephine de Beauharnais'in Fransız modasına katmış olduğu yenilikler ve günümüze yansımaları incelenmiştir. Araştırmada, 16. Yüzyıl Fransız modasını etkisi altına alan Catherine de Medici 'nin İtalya modası esintili yenilikleri ve 18. Yüzyıl'da yaşamış olan Fransız asıllı Josephine de Beauharnais'in Empire tarzının yansımasıyla harmanlanan Fransız modasında ortaya çıkan kıyafet ve aksesuar çeşitliliğini analiz edilmeye odaklanılmıştır. Çalışmanın yürütülmesinde, öncelikle 16. Ve 18. Yüzyıl Fransız modasına, Catherine de Medici ve Josephine de Beauharnais'in yaşamına ait yayınların nitel araştırma tekniği kapsamında literatür taraması yapılarak kavramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Sonraki aşamada, çeşitli internet kaynakları ve yurt dışı müzelerden görseller analiz edilerek iki ikonun dönemlerindeki ve günümüzdeki yansımaları incelenmiştir. Elde edilen bulgular çerçevesinde, Medici'nin Fransız modasına getirmiş olduğu topuklu ayakkabı, korse, Ruff yaka gibi yenilikler ön plana çıkarken, Beauharnais'in sadelikten yana olan kıyafet yenilikleri, kumaşlarda ve takılarında kullanmış olduğu çiçek motifleri, ipek şal ve tüy detayları dikkat çekmiştir. Günümüzde ise Balenciaga, Dior, Alexander McQueen, Giambattista Valli, Georges Hobeika, Chanel gibi ünlü modacıların bu iki önemli moda ikonunun stilinden esinlenerek koleksiyonlarında onlardan izlere yer vermeye devam ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the fashion icons that shaped French fashion in the 16th and 18th centuries. In this context, the innovations that Catherine de Medici and Josephine de Beauharnais, who stood out in the mentioned centuries, brought to French fashion and their reflections on today were examined. The research focuses on analyzing the variety of clothing and accessories that emerged in French fashion, blended with the Italian fashion-inspired innovations of Catherine de Medici, who influenced the 16th century French fashion, and the Empire style of Josephine de Beauharnais, a French woman of 18th century. In the conduct of the study, a conceptual framework was created by firstly reviewing the literature on the 16th and 18th century French fashion and the lives of Catherine de Medici and Josephine de Beauharnais using the qualitative research technique. In the next stage, various internet sources and visuals from foreign museums were analyzed to examine the reflections of the two icons in their periods and today. Within the framework of the findings, while the innovations that Medici brought to French fashion such as high-heeled shoes, corsets and ruffled collars come to the fore, Beauharnais's innovations in clothing that favor simplicity, flower motifs used in fabrics and jewelry, silk shawls and feather details attract attention. Today, it has been seen that famous fashion designers such as Balenciaga, Dior, Alexander McQueen, Giambattista Valli, Georges Hobeika and Chanel continue to include traces of these two important fashion icons in their collections, inspired by their styles.