Dîvân-ı Hikmet'te (Mısır nüshası) mental fiiller
Mental verbs in Dîvân-ı Hikmet
  1. Tez No: 961410
  2. Yazar: HASAN PİLAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RİFAT GÜRGENDERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Mental fiiller insanın bilişsel kapasitelerini ve bilişsel hareketliliğini ifade eden fiillerdir. Semantik sınıflandırma ilk defa Vendler'in“Verbs and Times (1957)”isimli çalışmasıyla dil bilgisiyle ilgili çalışmaların alanına girmiş ve gittikçe önem kazanmıştır. Günümüz dil bilgisi çalışmalarında tematik/semantik tasnifler de yer almaktadır. Mental fiille ilgili çalışmalar incelendiğinde, Türkçenin tarihî dönemlerini esas alan çalışmalar da görülmektedir. Ancak Türk tasavvuf hayatının önemli şahsiyetlerinden ve Türkçe tasavvuf dilinin oluşmasını sağlayan Hoca Ahmet Yesevî'nin Dîvān-ı Hikmet isimli eseri hakkında kapsamlı bir çalışma yapılmamıştır. Yüksek Lisans tezimizde Dîvān-ı Hikmet'in 1650 tarihli Mısır nüshasında yer alan mental fiiller, bilişsel psikolojinin verileri dikkate alınarak Girdi Basamağı, İşlem Basamağı ve Çıktı Basamağı Fiilleri olarak üç temel kategoride ve buna bağlı olarak çeşitli alt kategorilerde incelenmiştir. Çalışmanın sonunda ekler bölümünde, mental fiillerin kullanım sıklığı ve dizine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mental verbs express our cognitive capacity and cognitive mobility. Semantic classification first entered the field of grammatical studies with Vendler's“Verbs and Times (1957)”and has become increasingly important. Today's grammar studies also include thematic/semantic classifications. Some studies on mental verbs are based on the historical periods of Turkish. However, there is no comprehensive study on the Dīvān-ı Hikmet of Hodja Ahmet Yesevī, one of the most important figures of Turkish Sufi life and the founder of the Turkish Sufi language. In our Master's thesis, the mental verbs in the Egyptian copy of Dīvān-ı Hikmet dated 1650 were analyzed in three basic categories as Input Step, Process Step and Output Step Verbs and accordingly in various subcategories, taking into account the data of cognitive psychology. In the appendices, the frequency of use of mental verbs and an index are provided.