İbnü'l-Müneyyir'in et-Teysîrü'l-acîb fi tefsiri'l-garîb isimli eserinin kıraat farklılıkları ve mânaya yansıması bağlamında değerlendirilmesi
An evaluation of Ibn al-Munayyir's et-Teysîrü'l-acîb fi tefsiri'l-garîb in the context of qira'at differences and their impact on meaning
  1. Tez No: 961461
  2. Yazar: FATMA KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İMRAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
“İbnü'l-Müneyyir'in et-Teysîrü'l-acîb fi tefsiri'l-garîb İsimli Eserinin Kıraat Farklılıkları ve Mânaya Yansıması Bağlamında Değerlendirilmesini”konu edinen bu çalışmada, Kıraat farklılıklarına ve mâna bakımından etkisine dair incelemeler yapılmıştır. Çalışma giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin konusuna, amacına, önemine, yöntemine, sınırlılıklarına ve ilgili literatüre yer verilmiştir.“Müellifin hayatı”başlıklı bölümde, İbnü'l-Müneyyir'in hayatı ve şahsiyeti ile ilgili detaylı bilgiler sunulduktan sonra, eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise doğrudan ve dolaylı olarak beyitlerde işlenen sahih ve şaz kıraatler irdelenmiş; bu farklılıklardan dolayı, metnin başka açılardan anlaşılması üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu bağlamda bahsi geçen başlıklar altında; mehâric-i-hurûf, Sarf-nahiv kıraat ilişkisi, Arap dili açısından tahlil edilmesi şeklinde değerlendirmelerde bulunulmuştur. Tetkik edilen beyitlere, ayetlerle birlikte yer verilmiş ve manaya yansımaları ele alınmıştır. Nihai olarak çalışma, genel bir değerlendirmenin ihtiva ettiği sonuç kısmıyla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, titled“An Evaluation of Ibn al-Munayyir's al-Taysīr al-'Ajīb fī Tafsīr al-Gharīb in the Context of Qira'at Variations and Their Semantic Impact,”investigates the differences in Qira'at (variant readings of the Quran) and their effects on meaning. The work consists of an introduction, two main chapters, and a conclusion. The introduction details the thesis's subject, aim, importance, methodology, limitations, and relevant literature. The chapter titled“The Author's Life”provides comprehensive information about Ibn al-Munayyir's life and personality, followed by a discussion of his works. The second chapter directly and indirectly examines the sahih (authentic) and shādh (anomalous/irregular) Qira'at addressed in the verses; it explores the impact of these variations on the understanding of the text from various perspectives. This includes evaluations under the headings of Makhārij al-Hurūf (articulation points of letters), the relationship between Sarf-Nahw (morphology and syntax) and Qira'at, and analysis from the perspective of the Arabic language. The examined verses are presented alongside the relevant Quranic verses, and their reflections on meaning are discussed. Finally, the study concludes with a general assessment.