İsrail dış politikasında Kuzey Irak Kürtleri
The Kurds of Northern Iraq in Israeli foreign policy
  1. Tez No: 961466
  2. Yazar: TUNA AYSALAR ÖZÇİVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
İsrail kurulduğu günden bu yana, kendisine komşu Arap devletlerinden gelecek tehditlere karşı güvenliğini koruma ihtiyacı hissetmiştir. Bunun için farklı dış politika stratejileri geliştirmiştir. Düşman Arap devletlerinden korunmak için de Arap olmayan unsurlar ile ittifak yapmaya yönelmiştir. Kuzey Irak Kürtleri de İsrail'in tarihsel ve kültürel bağlarının bulunduğu Arap olmayan bir unsur olarak, bulunduğu ülkede yönetime karşı ayaklanıp, istikrarsızlık yaratma potansiyeline sahip bir müttefiktir. İsrail bu sebeple Ortadoğu'daki jeopolitik çıkarlarını ve güvenliğini korumak için Kuzey Irak Kürtleri ile işbirliği yapmıştır. Bu çalışmada ilişkilerin tarihsel seyri ve Irak içerisinde yaşanan gelişmeler ışığında ABD ve İsrail'in stratejik hedeflerine odaklanırken Kürtlere nasıl yaklaştığı ele alınmıştır. İsrail-Kürt ilişkisinin gelişimi ve geleceğinde bölgede önemli aktörlerin etkisinin yanı sıra konuya yaklaşımları analiz edilmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Israel has perceived the need to protect security against Arab states ever since its foundation. For this aim, it has improved various foreign policy strategies To protect itself against Arab enemies it has turnet to ally with non Arab-elements. As a non Arab element, Kurds of Northeren Iraq which has cultural and historical ties with Israel, is an ally which has the potential to bring about unstability by rebelling against authority where they are lived. Because of this reason, Israel has colloborated with Kurds of Northern Iraq for retaining its security and geopolitical interests in Middle East. In this study approached relations' historical course and in light of developments in Iraq how Israel and ABD have approximated Kurds while focusing their strategic interests. Besides effect of significant actors in region on improvement and future of Israel-Kurdish relationship, their attitude to relations have been analysed