Bir üniversite hastanesinde beş yıllık süreçte alt gastrointestinal sistem kanaması ile yatan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients hospitalized with lower gastrointestinal system bleeding over a five-year period in a university hospital
- Tez No: 961474
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÖZAKYOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Öztürk, H. Bir Üniversite Hastanesinde Beş Yıllık Süreçte Alt Gastrointestinal Sistem Kanaması ile Yatan Hastaların Değerlendirilmesi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2025. Alt gastrointestinal sistem (GİS) kanamaları uzun yıllardır sıkça karşılaşılan yaygın bir problem olmaya devam etmektedir. Özellikle yaşlı popülasyonda daha sık görülmektedir. Çalışmamız 271 hasta ile tek merkezli ve retrospektif bir çalışma olup verilerimizle literatürü karşılaştırarak literatüre katkı sağlamayı amaçladık. Çalışmamızda alt GİS kanaması ileri yaş grubunda daha sık görülmüş olup ortalama yaş 68,4 olarak saptandı. Erkek cinsiyet oranı (%59,8) kadınlara göre daha yüksekti. Başvuruda en sık rastlanan bulgunun hematokezya (%60,9) olduğu görüldü. Komorbid hastalıklar açısından, hastaların büyük çoğunluğunda (%67,9) kardiyovasküler sistem hastalıklarının eşlik ettiği görüldü. Kanama etiyolojisinde kolonoskopilerde hemoroid (%34,3), polip (%33,9) ve divertikül (%22,1) gibi lezyonların en sık nedenler olduğu görüldü. Hastaların ortalama hastanede yatış süresi 5,66 ± 3,93 gündü. Tedavi yaklaşımları incelendiğinde, destek tedavi ve konservatif yaklaşımlar ön planda yer almaktaydı. İnvaziv girişimler arasında cerrahi (%4,1) ve embolizasyon (%0,4) gibi işlemler daha sınırlı sayıda hastada gerçekleştirilmişti. Hastaların daha önceden de alt GİS kanama öyküsünün bulunmasının hastaneye başvuruda daha anemik ve kullanılan ES miktarının da daha fazla olduğu görüldü. Hastaların ilk başvuruda senkop veya hemorojik şok eşlik ettiğinde veya önceden de geçirilmiş alt GİS kanama öyküsünün olmasının daha fazla transfüzyon ihtiyacı ve daha düşük hemoglobin seviyelerine neden olabileceği görüldü. Divertikülü olan hastalar, olmayanlara göre belirgin şekilde daha yaşlıydı. İBH'lı hastalar, olmayanlara göre anlamlı olarak daha gençti. Alt GİS kanama olgularında ileri yaş, eşlik eden komorbiditelerin ve başvuru anındaki klinik durumun prognoz üzerine belirgin etkileri olması nedeniyle bu hastalarda tanı ve tedavi süreçlerinin daha dikkatli ve multidisipliner bir yaklaşımla yürütülmesi gerektiği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Öztürk, H. Evaluation of Patients Hospitalized with Lower Gastrointestinal System Bleeding Over a Five-Year Period in a University Hospital. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Medical Specialty Thesis, Eskişehir, 2025. Lower gastrointestinal (GI) bleeding has long remained a common and significant clinical problem, particularly affecting the elderly population. Our study was a single-center, retrospective analysis including 271 patients, aiming to contribute to the literature by comparing our findings with existing data. Lower GI bleeding was more frequently observed in older patients, with a mean age of 68.4 years. The proportion of male patients (59.8%) was higher than that of females. Hematochezia was the most common presenting symptom (60.9%). Cardiovascular diseases were the most frequent comorbidities, present in 67.9% of cases. The most common etiologies identified via colonoscopy were hemorrhoids (34.3%), polyps (33.9%), and diverticula (22.1%). The mean hospital stay was 5.66 ± 3.93 days. Supportive care and conservative treatment were the main therapeutic approaches, while invasive procedures such as surgery (4.1%) and embolization (0.4%) were less frequently performed. Patients with a prior history of lower GI bleeding presented with more severe anemia and required more erythrocyte transfusions. The presence of syncope or hemorrhagic shock at admission, as well as a previous history of GI bleeding, was associated with lower hemoglobin levels and increased transfusion needs. Patients with diverticula were significantly older, while those with inflammatory bowel disease (IBD) were significantly younger than others. In conclusion, advanced age, comorbid conditions, and clinical presentation significantly affect prognosis in lower GI bleeding cases. Therefore, diagnostic and therapeutic processes should be carried out with greater caution and a multidisciplinary approach.