Elit atletlerde bacak sertliği ve çeviklik ilişkisi
Relationship between leg stiffness and agility in eliteathletes
- Tez No: 961475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER AŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada, 18-25 yaş gurubu arasında elit atletlerde artan kasa yüksekliklerine göre baskın ve baskın olmayan ayak/bacağın bacak sertliği ile çeviklik performansı arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırmaya yaşları ortalaması (23.87 ± 2.42) boyları ortalamaları (1.81 ± 0.097 m), vücut ağırlığı ortalamaları (75.13 ± 15,93 kg) olmak üzere toplam 15 elit atlet katılmıştır. Veri toplama sürecinde, hareket analizi için Qualisys 3D kamera sistemi ve kuvvet platformu (Bertec, FP4060-10, Columbus, ABD) kullanılmış dolaylı olarak bacak sertliği hesaplanmıştır. Çeviklik testi (Pro Agility) süresi Fusionsports Smartspeed™ PRO fotosel sistemi ile ölçülmüştür. Verilerin analizinde JASP ve Visual 3D programlarından yararlanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, elit düzeyde spor yapan atletlerin baskın ve baskın olmayan ayak/bacaklarına ilişkin dikey sertlik, sıçrama yüksekliği, reaktif kuvvet indeks, Bacak sertliği ve kütle merkezi ile çeviklik arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmemiştir (p>0,05). Sonuç olarak; dikey sertlik, sıçrama yüksekliği, reaktif kuvvet indeksi, Bacak sertliği ve kütle merkezi ile çeviklik önemli ölçüde ilişkili değildir. Takım veya bireysel bazda en uygun sertlik değerlendirmesine dikkat edilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between dominant and non-dominant foot/leg stiffness and agility performance according to increasing frame heights in elite athletes aged 18-25 years. A total of 15 elite athletes with mean age (23.87 ± 2.42), mean height (1.81 ± 0.097 m) and mean body weight (75.13 ± 15.93 kg) participated in the study. During the data collection process, Qualisys 3D camera system and force platform (Bertec, FP4060-10, Columbus, USA) were used for movement analysis and leg stiffness was calculated indirectly. Agility test (Pro Agility) time was measured with Fusionsports Smartspeed™ PRO photocell system. JASP and Visual 3D programmes were used to analyse the data. According to the findings, no statistically significant relationship was found between vertical stiffness, jump height, reactive force index, joint stiffness and centre of mass of dominant and non-dominant feet/legs of elite level athletes and agility (p>0.05). In conclusion; vertical stiffness, jump height, reactive force index, joint stiffness and centre of mass are not significantly related to agility. Attention should be paid to the most appropriate stiffness assessment on a team or individual basis.