Elit seviyedeki atletizm ve kayaklı koşu sporcularının bazı fiziksel özelliklerinin karşılaştırılması
The comparison of some physical features of the elite degree sportsmen who deal withathleticism and cross country skiing
- Tez No: 529217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bilim ve teknoloji alanında son yıllarda meydana gelen hızlı gelişmeler spor bilimlerini de en üst düzeyde etkileyerek bu biliminde gelişmesine katkı sunmuştur. Son dönemlerde sporcuların elde ettiği üst düzey başarıların temelinde ise gelişen bilimlerin birbirlerine katkı sunarak sporcuların daha verimli ve başarılı olmalarını sağlamıştır. Bu bilim alanları ise tıp alanında, antrenman bilimi alanında, fizyolojik ve psikolojik alanlarında, yetenek seçimi alanında ve malzeme bilimi alanındaki gelişmelerden oluşmaktadır. Uzun süren hazırlık dönemlerinin bilimsel periyotlarının planlanması, müsabaka döneminin en verimli şekilde geçirilmesi ve hedeflenen başarının elde edilmesini sağlamak ve müsabaka sonrası en hızlı şekilde toparlanarak ve bir sonraki hedefe odaklanmak bu alanlardaki gelişmelerin kullanılmasının ortak bir sonucudur. Bilimsel ve teknolojik açıdan elde edilmiş yeni bilgilerin hazırlık, yarışma ve yarışma sonrası dönemlerde kullanılması sporcuların en üst düzeyde performanslarına ulaşmalarına yardımcı olmaktadır. Sporcuların uluslararası yarışmalarda başarı elde etmeleri için antrenman ve yarışma dönemlerinde bu yeniliklerden faydalanmaları bir zorunluluktur. Dünyada atletizmin ve kayağın giderek popülerlik kazandığı bu dönemde bu iki spor dalıyla ilgili çalışmalar fiziksel olarak performansa etkilerinin ortaya çıkartılması nedeniyle yapılan bu çalışma ülkemizdeki sporcuların performanslarının geliştirilmesi ve uluslararası alanda başarı kazanmaları açısında önem arz etmektedir. Bu araştırmada, Atletizm ve Kayak Milli Takımlarında ve çeşitli spor kulüplerinde düzenli olarak antrenman yapan ve müsabakalara katılan kadın ve erkek sporcular çalışma evrenini oluşturdular. En az 10 yıl ve üstü spor geçmişi olan, Atletizm ve Kayak Milli Takımlarında yarışan ve elit düzeydeki toplam 31 gönüllü sporcu (16 erkek, 15 kadın) çalışmaya katılmıştır. Sporculara ölçümler yapılmadan önce yapılacak testler hakkında detaylı bilgi verildi. Ölçümler bu şekilde kategorize edildi. Kadınların (kadın atletler ve kadın kayakçılar) branş bazında birbirleriyle karşılaştırılması, erkeklerin (erkek atletler¬ ve erkek kayakçılar) branş bazında birbirleriyle karşılaştırılması, sporcuların branş bazında genel olarak (kadın- erkek kayakçılar ile kadın-erkek atletler) birbirleriyle karşılaştırılması şeklinde düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid developments in science and technology in recent years have contributed to the development of this science by influencing the sports sciences at the highest level. In recent years, the success of the athletes on the basis of the success of the scientific development of the athletes by contributing to each other has been more efficient and successful. These fields of science are in the field of medicine, in the field of training science, physiological and psychological areas, in the field of talent selection and in the field of materials science. It is a common result of planning the scientific periods of the long preparation periods, ensuring that the competition period is spent in the most efficient way and achieving the targeted success, and getting the fastest way after the competition and focusing on the next goal.The use of new scientific and technological information in preparation, competition and post-competition periods helps athletes to achieve their highest performance. It is a must for athletes to benefit from these innovations during the training and competition periods in order to achieve success in international competitions. In this period, where athletics and skiing are gaining popularity in the world, studies on these two sports branches due to their physical and physiological effects on performance are important in terms of improving the performances of athletes in our country and gaining success in the In this study, athletes and skiing national teams and various sports clubs, training and participating in regular sports competitions of girls and boys athletes were identified as the universe of work. A total of 31 volunteer athletes (16 male, 15 female) with at least 10 years of sports history and athletics and skiing national teams participated in the study. The athletes were given detailed information about the tests before the measurements were made. The measurements were categorized as such. A comparison of women (women's athletes) on the basis of branch, comparison of men (men's athletes- men's skiers) on a branch basis is arranged to compare the athletes on a branch basis (women's, men's skiers and women's and men's athletes). When all the studies for the physical characteristics of the athletes (male and female) and athletes (female-male) who participated in the study were examined according to the level of significance, all studies conducted for the physical characteristics of the sports branch and the age, height and weight averages were examined. No significant difference was found between the mean averages. A significant difference was observed between the weight averages. (P, 013