Hamstring kısalığına bağlı bel ağrısında ESWT ve egzersizinağrı ve denge üzerindeki etkilerin karşılaştırması
Comparison of the effects of ESWT and exercise on pain and balance in low back pain due to hamstring shortness
  1. Tez No: 961481
  2. Yazar: MITRA VALAEI BAKHSHAYESH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEREM ALPTEKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmanın amacı; Bu çalışma, hamstring kas kısalığına bağlı bel ağrısı yaşayan bireylerde, egzersiz ve ekstrakorporeal şok dalga tedavisinin (ESWT) ağrı, denge ve esneklik üzerindeki kısa ve uzun dönem etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu randomize kontrollü çalışmada, bel ağrısı şikâyetiyle başvuran ve hamstring kısalığı saptanan 30 birey, egzersiz (n=15) ve ESWT (n=15) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruba da dört hafta süresince haftada iki gün uygulama yapılmıştır. Tedavi öncesinde, hemen sonrasında ve dört hafta sonraki takip döneminde; ağrı düzeyi Görsel Analog Skala (VAS), esneklik Popliteal Açı (PA) ve Parmak-Uzunluk (FTF) testleri, denge ise Y-Denge Testi (YBT) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare the short- and long-term effects of exercise and extracorporeal shock wave therapy (ESWT) on pain, flexibility, and balance in individuals with low back pain associated with hamstring tightness.In this randomized controlled trial, 30 participants diagnosed with low back pain and hamstring tightness were allocated into two groups: exercise (n=15) and ESWT (n=15). Both groups received interventions twice a week for four weeks. Pain intensity was assessed using the Visual Analog Scale (VAS), flexibility was measured using the Popliteal Angle (PA) and Fingertip-to-Floor (FTF) tests, and balance was evaluated using the Y-Balance Test (YBT). Assessments were conducted at baseline, immediately after the intervention, and at a four-week follow-up.