Ruhsal hastalığı olan bireylerde cinsel sağlık: Hasta ve ruh sağlığı çalışanlarının görüşleri
Sexual health in people with mental illness: Views of patients and mental health professionals
- Tez No: 961480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL CAN ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ruhsal Hastalığı Olan Bireylerde Cinsel Sağlık: Hasta ve Ruh Sağlığı Çalışanlarının Görüşleri Amaç: Çalışmanın amacı, ruh sağlığı hizmeti sunan profesyoneller ile ruhsal hastalığı olan bireylerin cinsel sağlığa ilişkin tutum, deneyim ve iletişim süreçlerine dair görüşlerini incelemektir. Yöntem: Çalışmaya bir kamu hastanesinin psikiyatri servisinde yatan ya da ayakta tedavi gören 20 ruhsal hastalığı olan birey ile aynı birimde görev yapan 20 ruh sağlığı çalışanı (psikiyatrist, psikolog, hemşire, psikolojik danışman) katılmıştır. Çalışmamızda yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır ve veriler içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Görüşmeler Temmuz 2024 – Ocak 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler, katılımcıların mahremiyetini ve güvenliğini sağlamak amacıyla, yalnızca araştırmacı ile katılımcının bulunduğu ve dış etkenlerden rahatsız edilmeyecekleri özel bir ortamda Kocaeli Şehir Hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Tüm görüşmeler, katılımcı onayı alınarak ses kaydıyla kayıt altına alınmıştır. Bulgular: Ruhsal hastalığı olan bireyler ile görüşmeler sonucunda elde edilen bulgular sonucunda 6 temaya ulaşılmıştır. Ulaşılan temalar; hastaların sağlık çalışanları ile cinsel sağlık hakkında konuşması veya kaçınması, hastaların cinselliğe ilişkin görüş ve tutumları, hastaların cinsel sağlıkla ilgili iletişimini etkileyen faktörler, cinsel sağlıkla ilgili tartışılması istenilen konular, cinsel sağlık hizmetlerinden beklenti ve öneriler, hasta-sağlık çalışanı iletişim süreçleridir. Ruh sağlığı çalışanı bireyler ile görüşmeler sonucunda elde edilen bulgular sonucunda 7 temaya ulaşılmıştır. Ulaşılan temalar; sağlık çalışanlarının hastalar ile cinsel sağlık hakkında konuşması veya kaçınması, sağlık çalışanlarının hastalarla yürüttükleri görüşmelerde belirledikleri cinsel sağlık sorunları ve mesleki yaklaşımları, sağlık çalışanlarının hastalar ile cinsel sağlık ile ilgili iletişimini etkileyen faktörler, sağlık çalışanlarının hastaların cinsel sağlığına ilişkin görüş ve tutumları, sağlık çalışanları açısından hastaların cinsel sağlıkla ilgili bilgilendirilmesi gereken konular, sağlık çalışanlarına göre cinsel sağlık problemi olan hastaya yaklaşım ve cinsel sağlık hizmetlerini geliştirme ve iyileştirmeye yönelik önerilerdir. Sonuç: Katılımcılar, cinsel sağlığa dair ihtiyaçların yalnızca fizyolojik düzeyde değil; güven, mahremiyet, bilgiye erişim ve destek görme gibi temel insani gereksinimlerle de doğrudan ilişkili olduğunu vurgulamıştır. Bu bağlamda, cinsel sağlığın ruh sağlığı hizmetlerinde açık ve kapsayıcı bir yaklaşımla ele alınması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Sağlık sisteminde cinsel sağlığa yönelik bütüncül ve damgalama karşıtı politikaların geliştirilmesi hem hastaların yaşam kalitesini artıracak hem de ruh sağlığı profesyonellerine daha etkili bir bakım sunma imkânı tanıyacaktır.
Özet (Çeviri)
Sexual Health in People with Mental Illness: Views of Patients and Mental Health Professionals Objective: The aim of this study is to examine the attitudes, experiences, and communication processes related to sexual health from the perspectives of individuals with mental illness and the mental health professionals who provide care for them. Method: The study included 20 individuals with mental illness who were either inpatients or receiving outpatient treatment in the psychiatry department of a public hospital, as well as 20 mental health professionals (psychiatrists, psychologists, nurses, and psychological counselors) working in the same unit. A semi-structured interview technique was employed, and the data were analyzed using content analysis. Interviews were conducted between July 2024 and January 2025. In order to ensure the privacy and safety of participants, all interviews were held in a private setting within Kocaeli City Hospital, where only the researcher and the participant were present and free from external disturbances. All interviews were audio-recorded with the informed consent of the participants. Results: As a result of the interviews conducted with individuals diagnosed with mental disorders, six main themes were identified. These themes include: patients' willingness or reluctance to talk about sexual health with healthcare professionals; patients' views and attitudes toward sexuality; factors influencing patients' communication regarding sexual health; topics they wish to discuss concerning sexual health; expectations and suggestions about sexual health services; and the communication processes between patients and healthcare professionals. Based on the findings obtained from interviews with mental health professionals, seven themes emerged. These themes are: healthcare professionals' willingness or avoidance in discussing sexual health with patients; sexual health problems identified during consultations and the professional approaches used; factors affecting communication between healthcare professionals and patients regarding sexual health; healthcare professionals' views and attitudes toward patients' sexual health; topics on which patients should be informed according to healthcare professionals; approaches to patients with sexual health problems; and suggestions for improving and developing sexual health services. Conclusion: Participants emphasized that needs related to sexual health are not only physiological, but also directly related to basic human needs such as trust, privacy, access to information and support. In this context, it becomes clear that sexual health should be addressed with an open and inclusive approach in mental health services. Developing holistic and anti-stigma policies for sexual health in the health system will both increase the quality of life of patients and enable mental health professionals to provide more effective care.