Avrupa Birliği yapay zekâ tüzüğü ve Türkiye'ye uygulanabilirliği
The European Union artificial intelligence act and its application to Türkiye
- Tez No: 961485
- Danışmanlar: DR. OSMAN GAZİ GÜÇLÜTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Son yıllarda yapay zekâ teknolojisinin gelişmesi ve gittikçe hayatımızda daha büyük bir yer kaplamasıyla birlikte bu teknolojinin hukuki anlamda ne şekilde düzenleneceği de tartışılmaya başlanmıştır. Avrupa Birliği düzenlemesine kadar yapay zekâya ilişkin kapsamlı bağlayıcı düzenlemeler getiren bir hukuki metin olmasa da var olan hukuki düzenlemeler yapay zekâ teknolojisinin belirli noktalarını düzenlemektedir. Doğrudan yapay zekânın hukuki düzenlemesi noktasında birçok çalışma yapılmış olsa da Avrupa Birliği bu konuda ilki başarmıştır. 2024 yılının ortalarında Avrupa Birliği Resmi Gazetesi'nde yayımlanan (AB) 2024/1689 sayılı Yapay Zekâ Tüzüğü, dünya çapında doğrudan yapay zekâyı detaylı olarak düzenleyen ilk hukuki düzenlemedir. Yapay zekâ uygulamaları karmaşık yapılar olduğundan hukukun da birçok alanıyla temas etmektedirler. Dolayısıyla tek bir düzenlemeyle yapay zekâ uygulamalarının her yönüne dokunmak imkânsız gözükmektedir. Avrupa Birliği yapay zekâ tüzüğü de yapay zekâ teknolojileri her açıdan düzenlememiş, konuya ürün güvenliği perspektifinden yaklaşmıştır. Düzenleme risk kavramını temel alarak yapay zekâ teknolojilerinin oluşturabileceği riskleri en aza indirmeyi amaçlamıştır. Çalışmamızda bu düzenlemenin getirdiği hukuki rejim ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the development of artificial intelligence technology and its increasingly larger place in our lives, the question of how this technology will be regulated legally has also begun to be discussed. Until the European Union regulation, there was no comprehensive binding legal text introducing regulations on artificial intelligence, but existing legal regulations regulate certain aspects of artificial intelligence technology. Although many studies have been carried out directly on the legal regulation of artificial intelligence, the European Union has been the first to succeed in this matter. The Artificial Intelligence Regulation (EU) 2024/1689, published in the Official Journal of the European Union in the middle of 2024, is the first legal regulation worldwide that directly regulates artificial intelligence in detail. Since artificial intelligence applications are complex structures, they also interact with many areas of law. Therefore, it seems impossible to touch on every aspect of artificial intelligence applications with a single regulation. The European Union Artificial Intelligence Regulation also has not regulated artificial intelligence technologies from every angle but has approached the subject from the perspective of product safety. The regulation, based on the concept of risk, has aimed to minimize the risks that artificial intelligence technologies may create. In this study, the legal regime introduced by this regulation has been examined.