Bir Üniversite Hastanesinde çalışan asistan hekimlerinde migren ve gerilim tipi baş ağrısının etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of migraine and tension-type headache on resident physicians working in a university hospital
  1. Tez No: 961493
  2. Yazar: ÖZGÜR KIRNAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÜNLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Baş ağrısı çoğu kişinin hayatı boyunca en az bir kez tecrübe ettiği, tekrarlaması halinde sahip olan kişiye önemli etkileri olan ve kısmen de olsa engellenebilen bir semptomdur. Primer baş ağrıları olarak kendisini göstermesi halinde iste etkileri artmakta, beraberindeki semptomlar ile kişileri etkilemektedir. Biz de bu çalışmada asistan hekimlerin sahip oldukları baş ağrısı yönünden değerlendirilmesi ve bu baş ağrısının yarattığı yeti yitiminin kişisel faktörler, çalıştıkları bölüm, ortam koşulları ve fiziksel aktiviteleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, 01.09.2024-31.12.2024 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Tıp Fakültesinde eğitim görmekte olup son bir yıl içerisinde baş ağrısı olan 247 asistan hekim ile yapılmıştır. Asistan hekimlerin baş ağrılarını tanımlamak ve etkisini araştırmak için literatür eşliğinde hazırladığımız anket yüz yüze görüşme metodu ile uygulanmış ve yanıtlardan elde edilen veriler kaydedilmiştir. Verdikleri cevaplar Uluslararası Baş Ağrısı Sınıflandırmasına (ICHD-3) göre incelenmiş, baş ağrısının etkisini hesaplamak adına ise Migren Yeti Yitimi Değerlendirme Formu (MIDAS) kullanılmıştır. Toplanan veriler IBM SPSS Statistics 23 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Headache is a symptom that most people experience at least once in their lives, has significant effects on the person who has it if it recurs and can be partially prevented. If it manifests itself as primary headaches, its effects increase and it affects people with the accompanying symptoms. In this study, we aimed to evaluate the headaches of Resident Physicians and to evaluate the relationship between the disability caused by this headache and personal factors, the department they work in, environmental conditions and physical activities. This study was conducted between 01.09.2024 and 31.12.2024 with 247 resident physicians who were receiving education at Eskişehir Osmangazi Faculty of Medicine and had headaches in the last year. The questionnaire that we prepared with the help of literature to define the headaches of resident physicians and to investigate their effects was applied by face-to-face interview method and the data obtained from the answers were recorded. The answers given were examined according to International Classification of Headache (ICHD-3) and Migraine Disability Assessment Form (MIDAS) was used to calculate the effect of headache. The collected data were analyzed using IBM SPSS Statistics 23 program.