Sınıf öğretmenlerinin özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilere yönelik matematik öğretimi sürecinde gerçekleştirdikleri uyarlamaların belirlenmesi
Determination of the adaptations made by classroom teachers in the process of teaching mathematics to students with special learning disabilities
- Tez No: 961492
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Her bireyin eğitim alma hakkı bulunmaktadır. Özel öğrenme güçlüğüne sahip öğrencilerin de normal gelişim gösteren akranları gibi eğitim alma hakları bulunmaktadır. Fakat bazı sebepler dolayısıyla bu haklardan mahrum kalabilmektedirler. Bu açıdan bakıldığında özel öğrenme güçlüğüne sahip öğrencilerin eğitimden en iyi şekilde yararlanabilmeleri için sınıf öğretmenlerinin bazı uyarlamalar yapmaları gerekmektedir. Araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin ÖÖG olan kaynaştırma öğrencilerine yönelik matematik öğretimi sürecinde gerçekleştirdikleri uyarlamalara ilişkin düşüncelerinin belirlenmesidir. Araştırmanın sınıf öğretmenlerinin öğrenme güçlüğü konusundaki bilgi ve deneyimlerinin belirlenmesi ve mevcut durum hakkında bilgi vermesi nedeniyle önemli olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmada konunun derinlemesine incelenmesi amaçlandığından nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 12 gönüllü sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Sınıf öğretmenlerini tespit etmek amacıyla ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak uzman görüşü alınarak hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler, sınıf öğretmenlerinden bu araç kullanılarak yüz yüze ve çevrim içi olarak ortalama 20 dakika sürede toplanmıştır. Verilerin analizinde dedüktif analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerden kodlara, kodlardan kategorilere ulaşılmıştır. Araştırmanın analizi sonucunda elde edilen bulgular sınıf öğretmenlerinin özel öğrenme güçlüğüne sahip öğrencilerine yönelik etkili matematik öğretimi sürecinde bazı öğretimsel ve fiziksel uyarlamalar yaptıklarına, katılımcıların sınıf düzeni, ders işlenişi ve değerlendirme sürecine ilişkin uyarlamalar yaptıklarına ancak söz konusu uyarlamaların hazırlanması ve uygulanması sürecinde çeşitli sorunlarla karşılaştıklarını, ortaya koymuştur. Bulgular alanyazında yer alan çalışmalarla tartışılmış, öneriler ve sınırlılıklar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Every individual has the right to education. Students with specific learning difficulties also have the right to education, just like their peers who are developing normally. However, they may be deprived of these rights for certain reasons. From this perspective, classroom teachers need to make certain adaptations so that students with specific learning difficulties can benefit from education in the best possible way. The purpose of this study is to determine classroom teachers' thoughts on the adaptations they make in the mathematics teaching process for students with learning disabilities who are integrated into regular classrooms. This study is considered important because it determines classroom teachers' knowledge and experience regarding learning disabilities and provides information about the current situation. Since this study aims to examine the subject in depth, a case study design was used from among qualitative research methods. The study group consisted of 12 volunteer classroom teachers. A criterion sampling method was used to identify classroom teachers. A semi-structured interview form prepared with expert opinion was used as the data collection tool. Data were collected from classroom teachers using this tool in person and online in an average of 20 minutes. Deductive analysis technique was used in the analysis of the data. From the data obtained in the study, codes were derived, and categories were formed from the codes. The findings obtained as a result of the analysis of the research revealed that classroom teachers made some instructional and physical adaptations in the process of effective mathematics teaching for students with specific learning difficulties, and that the participants made adaptations related to classroom organization, lesson delivery, and the assessment process. However, the findings also revealed that the participants encountered various problems in the process of preparing and implementing these adaptations. The findings were discussed in light of studies in the literature, and recommendations and limitations were identified.