Butler hizmetinin misafir memnuniyeti üzerindeki etkisi: Raffles Hotel İstanbul örneği
The effect of butler service on guest satisfaction: The case of Raffles Hotel İstanbul
- Tez No: 961500
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Konaklama sektöründe misafir memnuniyeti, hizmet sırasında ve öncesinde oluşan beklentilerin karşılanmasına bağlıdır. Bu ise tarihsel bağlamda da, günümüzde de Butler hizmetlerinin önemini ortaya koymaktadır. Butlerlar, misafirlerin oteldeki ilk anından itibaren özel ve kişiselleştirilmiş hizmet sunarak onların memnuniyetini arttırmayı amaçlamaktadırlar. Bu çalışma, Raffles Hotel İstanbul özelinde Butler hizmetlerinin misafir memnuniyeti üzerindeki etkilerini incelemiştir. Öncelikle örnek olay olarak Raffles Hotel İstanbul değerlendirilmiş, ardından ise gerçekleştirilen mülakatlarla misafirlerden alınan geri bildirimlerle Butlerların sunduğu çeşitli hizmetlerin memnuniyet üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu doğrultuda ise Butler hizmeti, karşılama ve yerleştirme, bagaj yönetimi, oda hazırlığı, kişisel asistanlık, yiyecek ve içecek hizmetleri, güvenlik ve gizlilik ile çıkış işlemleri gibi alt temalara ayrılarak değerlendirilmiştir. Misafirler, Butler hizmetlerinin samimi, kişisel ve profesyonel yaklaşımından, hızlı ve sorunsuz hizmet sunmasından ve kişisel tercihlere gösterilen özen ve dikkatinden memnun kaldıklarını belirtmiştir. Bununla beraber özel günlerin hatırlanması ve kutlanması, çocuklara yönelik özel düzenlemeler ve güvenlik konularında gösterilen hassasiyetler de genel memnuniyeti pekiştiren unsurlar olmuştur.
Özet (Çeviri)
Guest satisfaction, one of the most important priorities in hotels, depends on meeting the expectations formed before and during the service. This underscores the historical and current importance of Butler services. Butlers aim to enhance guest satisfaction by providing special and personalized service from the moment guests arrive at the hotel. This study examines the impact of Butler services on guest satisfaction specifically at Raffles Hotel Istanbul. First, Raffles Hotel Istanbul was evaluated as a case study, followed by an analysis of guest feedback obtained through interviews to assess the effects of various services provided by Butlers on satisfaction. Accordingly, Butler services were evaluated under sub-themes such as welcoming and placement, luggage management, room preparation, personal assistance, food and beverage services, security and privacy, and check-out procedures. Guests indicated their satisfaction with the sincere, personal, and professional approach of the Butler services, the fast and seamless service delivery, and the attention to and care for personal preferences. Additionally, remembering and celebrating special occasions, special arrangements for children, and sensitivity to security issues were elements that reinforced overall satisfaction.