Algılanan stresin öğretmen mesleki dayanıklılığına etkisi (Sakarya ili örneği)
The effect of the perceived stress on teacher professional endurance (Sakarya province case)
- Tez No: 961510
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAYRAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma, algılanan stresin öğretmen mesleki dayanıklılığı üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, Sakarya ilindeki farklı okul türlerinde görev yapan 618 öğretmenden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında öğretmenlerin çeşitli demografik özellikleri dikkate alınmıştır. Algılanan stres ve mesleki dayanıklılık arasındaki ilişki betimsel ve ilişkisel tarama desenleriyle analiz edilerek, bu iki değişkenin birbirlerini nasıl etkilediği araştırılmıştır. Araştırma sonuçları, algılanan stresin öğretmenlerin mesleki dayanıklılık düzeylerini negatif yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Algılanan stres arttıkça, öğretmenlerin mesleki dayanıklılık düzeylerinde düşüş yaşandığı görülmüştür. Demografik değişkenlerin (cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, medeni hal, mesleki kıdem yılı, görev yapılan okul türü ve görev süresi) algılanan stres ve mesleki dayanıklılık üzerindeki etkileri ise anlamlı bulunmamıştır. Rehabilitasyon Merkezi ve Rehberlik ve Araştırma Merkezi gibi özel çalışma alanlarında görev yapan öğretmenlerin stres düzeylerinin diğer okul türlerindeki öğretmenlere göre daha yüksek olduğu ve mesleki dayanıklılıklarının farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan Algılanan Mesleki Stres Ölçeği ve Öğretmen Mesleki Dayanıklılık Ölçeği'nin geçerlik ve güvenirlik analizleri, her iki ölçeğin de yüksek iç tutarlılığa sahip olduğunu göstermiştir. Analizlerden elde edilen bulgular, öğretmenlerin mesleki dayanıklılığını artırmaya yönelik stratejiler geliştirilmesi gerektiğini göstermektedir. Stres yönetimi politikalarının geliştirilmesi ve mesleki dayanıklılık eğitimlerinin uygulanması, öğretmenlerin mesleki tatminini ve başarılarını artırmada etkili bir yol olarak önerilmektedir. Bu çalışma, algılanan stres ve mesleki dayanıklılık arasındaki ilişkinin Sakarya ili özelinde ele alınarak, eğitim alanında sürdürülebilir uygulamalara katkı sunmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of perceived stress on teachers' professional resilience. The data were collected from 618 teachers working in various types of schools in Sakarya province. Within the scope of the research, various demographic characteristics of the teachers were taken into account. The relationship between perceived stress and professional resilience was analyzed using descriptive and correlational survey models to investigate how these two variables influence one another. The findings of the study revealed that perceived stress has a negative impact on teachers' levels of professional resilience. As perceived stress increased, a corresponding decrease in professional resilience was observed among the teachers. Demographic variables were not found to have a statistically significant effect on perceived stress or professional resilience. However, teachers working in specialized institutions such as Rehabilitation Centers and Guidance and Research Centers reported higher levels of stress and exhibited significant differences in professional resilience compared to those working in other school types. The validity and reliability analyses of the Perceived Occupational Stress Scale and the Teacher Professional Resilience Scale used in the study indicated that both instruments possess high internal consistency. The findings suggest the necessity of developing strategies to enhance teachers' professional resilience. Implementing stress management policies and providing resilience-focused professional development programs are recommended as effective approaches to improve teachers' job satisfaction and professional performance. This study aims to contribute to sustainable practices in the field of education by examining the relationship between perceived stress and professional resilience within the specific context of Sakarya province.