Relationship between gross domestic product, foreign direct investment and net migration: An empirical analysis of Guinea
Gayri safi yurt içi hasila, doğrudan yabanci yatirim ve net göç arasindaki ilişki: Gine üzerine ampirik bir analiz
  1. Tez No: 961511
  2. Yazar: OUMOU KOULSSOUMY BARRY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE KIRER SILVALECUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Doğrudan Yabancı Yatırımların (DYY) ve net göçün Gine'de Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) üzerindeki etkisini Otoregresif Dağıtılmış Gecikme (ARDL) modeli çerçevesinde incelemektedir. 1986-2022 dönemine ait yıllık veriler kullanılarak gerçekleştirilen analiz, bu değişkenler arasındaki kısa vadeli dinamikleri ve uzun vadeli denge ilişkilerini değerlendirmektedir. Bulgular, DYY'nin Gine'deki ekonomik büyümeyi desteklemedeki önemli rolünü vurgularken, aynı zamanda bu yatırımların yaygın işsizlik ve bölgesel eşitsizlikler gibi temel yapısal sorunları çözmedeki sınırlılıklarını da göstermektedir. Bu durum, DYY'nin büyük ölçüde maden sektörüne yoğunlaşmasından kaynaklanmaktadır. Net göç, işgücü piyasasındaki değişimlere ve döviz transferlerine katkı sağlasa da, analiz, net göçün GSYH büyümesi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir doğrudan etkisi olmadığını ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, 1986'dan 2022'ye kadar yapılan tanımlayıcı istatistiksel analiz, çeşitli eğilimleri göstermektedir. Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYH), gözlemlenen dalgalanmalara rağmen ortalama olarak %4,35 büyüdü. GSYH içindeki doğrudan yabancı yatırım payı (DYY) %2,26 ile önemli ölçüde düşüktür. Bunun yanı sıra net göç verileri olumsuz bir eğilim gösteriyor, bu da göç dengesinin olumsuz olduğunu gösteriyor. incelenen dağılımın bazı yönlerinin sıra dışı özellikler taşıdığını gösteren ortalama %59,57'lik bir ticari açıklık oranı vardır. Otogresif Dağıtılmış Gecikme (ARDL) modeli, %0,83 R2 değeri, 1,34 standart hata ve 4,40 anlamlı F-istatistiği (p = 0,003) ile güçlü bir açıklayıcı kapasiteye sahiptir. Bu sonuçlar, önerilen modelin geçerliliğini destekler ve DYY, göç ve ticaret dinamiklerinin GSYH'nın açıklanmasında önemli bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of Foreign Direct Investment (FDI), and net migration in Guinea on Gross Domestic Product (GDP), within the framework of an Autoregressive Distributed Lag (ARDL) model. Utilizing annual data for the period from 1986 to 2022, the analysis evaluates both the short-term dynamics and the long-term equilibrium relationships among these variables. The findings highlight the crucial role of FDI in driving economic growth in Guinea, emphasizing its potential to stimulate development. However, the study also highlights the limitations of FDI in addressing critical structural challenges, such as widespread unemployment and regional disparities, owing to its significant concentration within the extractive industries sector. A descriptive statistical study from 1986 to 2022 demonstrates some clear trends. With some variation, the average GDP growth rate was 4.35%. At 2.26% of GDP, foreign direct investment (FDI) made up a quite small share; net migration showed a negative trend, meaning an unfavorable migration balance. With an average trade openness of 59.57%, the distribution shown here seems to be somewhat unusual. With an R² of 0.83, a modest standard error of 1.34, and a substantial F-statistic of 4.40 (p = 0.003), the Autoregressive Distributed Lag (ARDL) model shows strong explanatory ability. These results underline the important roles of FDI, migration, and trade dynamics in clarifying economic development in Guinea and confirm the strength of the projected model.