Yapay zeka araçlarının derslere entegrasyonunun değerlendirilmesi: SAMR modeli perspektifinden öğretmen yaklaşımlarının analizi
Evaluating the integration of artificial intelligence tools into lessons: An analysis of teacher approaches from the perspective of the SAMR model
  1. Tez No: 961519
  2. Yazar: ÖZLEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE YILMAZ ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma, üretken yapay zeka teknolojilerinin eğitim ortamlarında pedagojik dönüşüm potansiyelini ortaya koymayı amaçlamakta ve öğretmenlerin bu teknolojileri ders planlarına nasıl entegre ettiklerini SAMR modeli çerçevesinde incelemektedir. Nitel araştırma desenine dayalı olarak yürütülen çalışmada, farklı branşlardan yedi öğretmenin üretken yapay zeka destekli ders planları analiz edilmiş ve öğretmenlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, içerik ve betimsel analiz teknikleriyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, öğretmenlerin üretken yapay zeka araçlarını yalnızca temel işlev düzeylerinde kullanmakla sınırlı kalmadıklarını; aynı zamanda bu teknolojileri öğretimsel yapıyı dönüştüren yaratıcı uygulamalarla bütünleştirdiklerini göstermektedir. Öğrencilerin aktif içerik üreticisi haline geldiği, iş birliğine dayalı sunum ve yaratıcı problem çözme gibi çok katmanlı çıktılar üretebildiği öğrenme ortamları tasarlandığı görülmüştür. Bu yönüyle araştırma, üretken yapay zekanın teknik bir araç olmanın ötesine geçerek, öğretimsel paradigma değişimini tetikleyebilecek potansiyele sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bulgular, öğretmenlerin dijital pedagojik yeterliklerinin güçlendirilmesi gerektiğini ve üretken yapay zeka entegrasyonunun etkili olabilmesi için sistematik destek mekanizmalarının geliştirilmesinin elzem olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the pedagogical transformation potential of generative artificial intelligence technologies in educational environments and examines how teachers integrate these technologies into their lesson plans within the framework of the SAMR model. Conducted based on a qualitative research design, the study analyzed the generative AI-supported lesson plans of seven teachers from different disciplines and conducted semi-structured interviews with the teachers. The data obtained were analyzed using content and descriptive analysis techniques. The research findings show that teachers do not limit themselves to using generative artificial intelligence tools at a basic functional level; they also integrate these technologies into creative applications that transform the teaching structure. It was observed that learning environments were designed in which students became active content producers and were able to produce multi-layered outputs such as collaborative presentations and creative problem solving. In this regard, the research reveals that generative artificial intelligence has the potential to trigger a paradigm shift in teaching, going beyond being a technical tool. The findings highlight the need to strengthen teachers' digital pedagogical competencies and the necessity of developing systematic support mechanisms for the effective integration of generative artificial intelligence.