Yaygın din eğitimi bağlamında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayıncılık tecrübesi: Halk kitapları üzerine bir analiz (1950-2020)
The publishing experience of the Presidency of Religious Affairs in the context of none formal religious education: An analysis on publi̇c books (1950-2020)
  1. Tez No: 961526
  2. Yazar: MUKADDES GÜNEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZARİFE ŞEYMA ALTIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu araştırma, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 1950-2020 yılları arasında“Halk Kitapları”adı altında yayımladığı eserleri konu almaktadır. Halkın dini ihtiyacını gidermeye yönelik olarak neşredilen Halk Kitapları yayın dizisi, yaygın din eğitimi vasıtalarından biri olan dini yayıncılık için iyi bir örnek teşkil etmektedir. Ayrıca bu yayınların devletin yaygın din eğitiminden sorumlu resmi kurumu tarafından yapılması, yayın dizisini Başkanlık yayıncılığının yaygın din eğitimi bakımından değerlendirilmesinde önemli kılmaktadır. Araştırmada, tarih aralığımız olan 1950-2020 yılları arasında neşredilen Halk Kitaplarının nicelik ve nitelik bakımından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak söz konusu yayın dizisi; yıllara göre eser sayıları, yazarları, biçimsel ve görsel özellikleri, öne çıkan temaları bakımından analiz edilmiş, yayın dizisindeki çeviri eserlerin durumu incelenmiştir. Ulaşılan bulgular, dönemin siyasi şartları ve laik devlet düzeni içinde yer alan kurumun bu şartlardan etkilenme biçimi dikkate alınarak yorumlanmıştır. Anayasal bir kurum olan Diyanet'in“toplumu din konusunda aydınlatmak”görevi çerçevesinde yaptığı yayın faaliyeti, yayınlardaki İslam anlayışı, dini üslup, Başkanlığın yayın politikası bakımından yorumlanarak Diyanet İşleri Başkanlığının Halk Kitaplarındaki yaygın din eğitimi perspektifi bağlamında değerlendirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma tekniklerinden yararlanılmıştır. Veri toplama aracı olarak doküman inceleme kullanılmış, veri setini oluşturan Halk Kitaplarının incelenmesinde genel tarama modeli uygulanmıştır. Veriler Excel PivotChart veri analiz programıyla çözümlenmiş, elde edilen bulgular analiz sürecinde betimsel ve tematik analize başvurularak yorumlanmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sistem içindeki tartışmalı konumu ve 1950 sonrasında Türk siyasi hayatında meydana gelen gelişmeler, genel olarak kurumun çalışmalarını etkilediği gibi özelde yayın faaliyetini de etkilemiştir. Başkanlık tarih aralığımızdaki 70 yıllık dönemde içinde bulunduğu olumsuz şartların etkisine rağmen yayınlarının sayısını, çeşidini ve niteliğini artırmak için çaba göstermiş, yeni arayışlar içinde olmuştur. Bugün gelinen noktada ise Halk Kitapları özelinde Diyanet yayıncılığı yeni gelişmelerle birlikte bazı sorunları taşımaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the works published by the Presidency of Religious Affairs between 1950 and 2020 under the title 'Halk Kitapları' (Public Books). The Public books series, published to meet the religious needs of the people, is a good example of religious publishing, which is one of the means of none-formal religious education. Furthermore, the fact that these publications were produced by the official institution responsible for none-formal religious education makes the series important in evaluating the Presidency's publishing activities in terms of none-formal religious education. The study aims to examine the Public books published between 1950 and 2020 in terms of quantity and quality. To this end, the publication series was analysed in terms of the number of works by year, authors, formal and visual characteristics, and prominent themes, and the status of translated works in the publication series was examined. The findings were interpreted taking into account the political conditions of the period and the way in which the institution, which was part of the secular state order, was affected by these conditions. The publication activities of the Presidency of Religious Affairs, a constitutional institution, within the framework of its duty to 'enlighten society on religious matters' were interpreted in terms of the understanding of Islam in the publications, the religious style, and the publication policy of the Presidency, and evaluated in the context of the none-formal religious education perspective in the Public books of the Presidency of Religious Affairs. Qualitative research techniques were used in the study. Document review was used as a data collection tool, and a general scanning model was applied in the examination of the Public books that made up the data set. The data were analysed using the Excel PivotChart data analysis programme, and the findings were interpreted by resorting to descriptive and thematic analysis during the analysis process. The controversial position of the Presidency of Religious Affairs within the system and the developments that took place in Turkish political life after 1950 affected the work of the institution in general and its publishing activities in particular. Despite the adverse conditions it faced during the 70-year period covered by our study, the Presidency has made efforts to increase the number, variety and quality of its publications and has been engaged in new endeavours. At the present stage, however, Presidency of Religious publishing, particularly in the context of Public books, continues to face certain challenges alongside new developments.