Çağdaş şair ve eleştirmen Ali Ahmed Said Eşber'in (Adonis) modern Arap edebiyatına katkısı
The contribution of contemporary poet and critic Ali Ahmad Said Esber (Adonis) to modern Arabic literature
- Tez No: 961525
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET VEHBİ DERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez, modern Arap edebiyatının öncülerinden Adonis'in (Ali Ahmed Said Eşber) Arap edebiyatına yaptığı katkıları kapsamlı bir biçimde incelemeyi ve kendisinin Türkiye'deki tanınırlığını artırmayı amaçlamaktadır. Araştırmada öncelikle Adonis'in şiirinde öne çıkan mitolojik, imgeci, sürrealist ve sembolist unsurlar, ayrıca tasavvufi etkiler detaylandırılmış; Adonis'in kendine özgü şiir dili ve estetik anlayışı ortaya konulmuştur. Çalışma, Adonis'in Arap edebiyatının klasik mirasına karşı eleştirel bir tutum sergileyerek, dini kaygılardan uzak, özgür ve yenilikçi bir Arap edebiyatı inşa etme amacını vurgulamaktadır. Bu yönüyle Adonis'in, modern Arap şiirinde geleneksel formların dışına çıkarak bireysel ifade ve kültürel bellek kavramlarına yeni bir soluk getirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, Adonis'in eserlerinin modern Arap kimliğinin yeniden inşasına ve Arap dünyasındaki edebi ve kültürel tartışmalara katkısı da değerlendirilmiştir. Böylelikle çalışma, Adonis'in modern Arap edebiyatındaki dönüştürücü rolünü ve şiirsel mirasını kapsamlı bir şekilde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to provide a comprehensive analysis of the contributions of Adonis (Ali Ahmad Said Esber), one of the leading figures in modern Arabic literature, and to enhance his recognition in Turkey. The study first elaborates on the mythological, imagistic, surrealist, and symbolist elements that characterize Adonis's poetry, alongside the influence of Sufi thought, highlighting his unique poetic language and aesthetic perspective. The research underscores Adonis's critical stance toward the classical heritage of Arabic literature and his aspiration to construct a liberated and innovative Arabic literature that is free from religious constraints. In this respect, it is concluded that Adonis has played a transformative role in modern Arabic poetry by breaking away from traditional forms and introducing fresh perspectives on individual expression and cultural memory. Additionally, the study evaluates Adonis's contributions to the reconstruction of modern Arab identity and to literary and cultural debates in the Arab world. Thus, this thesis comprehensively reveals the transformative impact and poetic legacy of Adonis in modern Arabic literature.