The relationship between AI-TPACK and self-efficacy of pre-service English language teachers
Hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin YZ-TPAB ile öz yeterlikleri arasındaki ilişki
- Tez No: 961527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İLYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Eğitim alanında kullanılan teknolojik araçların hızla gelişmesi öğretmen yeterliklerini tanımlayan Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) gibi modeller ortaya çıkarmıştır ve bu modeller de öğretmen öz yeterliği gibi temel nitelikler ile ilişkilendirilmiştir. Günümüzde yapay zekâ araçlarının geliştirilmesi ve eğitim ile bütünleştirilmesi ile öğretmenlerin sahip olması gereken temel teknolojik yeterliklerin kapsamı çeşitlenmiştir ve bu araçlara yönelik olan bilginin de öğretmen öz yeterliğini olumlu olarak etkileyeceği ortaya koyulmuştur. Bu bağlamda, yapay zekânın öncü konumu göz önünde bulundurulduğunda, YZ-TPAB (Yapay Zekâ-Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi) yeterliliği hizmet öncesinde İngilizce öğretmenlerinin sahip olması gereken önemli niteliklerdendir. Bu nedenle, karma araştırma yöntemlerinden sıralı açıklayıcı karma yöntem kullanılan bu çalışmanın amacı YZ-TPAB ile öz yeterlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek, YZ-TPAB alt boyutlarının öz yeterlik düzeylerini ne ölçüde yordadığını belirlemek ve dördüncü sınıf hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin YZ-TPAB ve öz yeterlik algılarını şekillendiren temel etkenleri kendi bakış açılarına göre ortaya koymaktır. Çalışmanın örneklemini İngilizce Öğretmenliği programında yer alan gerekli öğretmenlik uygulamaları ve teknoloji ile ilgili dersleri almaları sebebiyle çalışmaya daha etkili veri sağlayacaklarından dolayı dördüncü sınıf hizmet öncesi İngilizce öğretmenleri oluşturmuştur. İlişkisel araştırma yöntemi ile yürütülen nicel bölümde, uygun örneklem yöntemi kullanılarak gerekli özelliklere sahip katılımcılar belirlenmiş ve çalışmaya 303 hizmet öncesi İngilizce öğretmeni katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Tschannen-Moran ve Woolfok Hoy (2001) tarafından geliştirilen Öğretmen Öz Yeterlik Ölçeği ve Ning vd. (2024) tarafından geliştirilen YZ-TPAB ölçeği kullanılmıştır. Bununla birlikte, betimsel istatistik, bağımsız örneklem T-testi ve çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Durum çalışması yöntemi ile yürütülen nitel bölümde, odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiş ve 13 katılımcıdan veri toplanmıştır. Nitel veriler, Creswell (2007)'in“spiral”veri analiz yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Bulgular, YZ-TPAB ve öğretmen öz yeterliliği arasında düşük düzeyde pozitif bir korelasyon olduğunu göstermiştir. Cinsiyet, not ortalaması ve öğretim deneyiminin öz yeterlik düzeylerinde üzerindeki etkisinde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ancak, YZ-TPAB'in üç alt boyutu olan alan bilgisi, pedagojik bilgisi ve yapay zekâ-teknolojik pedagojik bilgisi açısından not ortalamasına bağlı anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, nitel verilerden elde edilen bulgulara göre dördüncü sınıf hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin yabancı dil öğretiminde yapay zekâ kullanımına yönelik yeterli derecede bilgi, deneyim ve öz yeterlik sahibi olmadığı ve bununla ilgili gerekli eğitimlere ihtiyaç duydukları sonucuna ulaşılmıştır. Dolayısıyla bu çalışma; hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin öz yeterlik düzeylerinin YZ-TPAB yeterliliklerinden etkilendiğini ve bu durumun, öğretmen yetiştirme programlarına yapay zekâ ile ilgili bilgilerin entegre edilmesinin önemini vurguladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid development of technological tools in education has led to the emergence of frameworks such as the Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) model, which examines teacher competencies linked to critical qualities regarding the use of technology. In today's educational landscape, proficiency in technological tools positively influences teacher self-efficacy. As such, AI-TPACK (Artificial Intelligence Technological Pedagogical Content Knowledge) has become a crucial competency for pre-service English language teachers upon the leading dominance of AI. The present study aims to investigate the relationship between AI-TPACK and self-efficacy perceptions, reveal to what extent AI-TPACK sub-dimensions predict self-efficacy, and explore the underlying factors of fourth-year pre-service English language teachers' perceptions of both frameworks from their own perspectives. The study applies sequential explanatory mixed-methods. The sample consisted of fourth-year pre-service English language teachers who had completed relevant teaching practice and technology-related courses. In quantitative part, correlational research design and convenience sampling was employed to recruit participants with the desired characteristics, and 303 pre-service English language teachers volunteered to participate in the study. Two scales, i.e., Teachers' Self-Efficacy Scale (Tschannen-Moran & Woolfolk Hoy, 2001) and AI-TPACK Scale (Ning et al., 2024) were used as data collection tools. Data were analyzed using descriptive statistics, independent T-tests, one-way ANOVA, and multiple regression analysis. In the qualitative part, which includes case study method, focus group discussions were held, and the data were collected from 13 participants. The qualitative data were analyzed using Creswell (2007)'s data analysis spiral. The findings revealed a low positive correlation between AI-TPACK and teacher self-efficacy. No significant differences were found in AI-TPACK or self-efficacy based on gender, GPA, or teaching experience. However, a significant difference was observed in GPA scores regarding three sub-dimensions of AI-TPACK: content knowledge, pedagogical knowledge and AI-technological pedagogical knowledge. In addition, findings obtained from qualitative data revealed that fourth-year pre-service English language teachers do not possess sufficient knowledge, experience, and self-efficacy related to the use of AI-based tools in foreign language teaching, and it is also necessary to provide domain specific training in this area. Thus, the study concludes that pre-service English language teachers' self-efficacy levels are influenced by their AI-TPACK competencies, highlighting the importance of integrating AI-related knowledge into teacher education programs.