Şam tarihinin takı tasarımcıları üzerinde etkileri
The influence of damascus history on jewelry designers
  1. Tez No: 961531
  2. Yazar: MARGHARITA SATTOUF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JANET BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Şam, Orta Doğu'nun en eski ve sürekli yerleşimin görüldüğü yerlerden biridir. Tarihi, M.Ö. 2000 yıllarına kadar uzanan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan bir şehirdir. Roma, Bizans, Emevi, Abbasi ve Osmanlı dönemlerinde önemli bir kültür ve ticaret merkezi olmuştur. Özellikle Emevi Halifeliği döneminde (661-750), Şam önemli bir siyasi ve ticaret merkezi haline gelmiştir. Şam tarihi dokusu, dar sokakları, tarihi camileri, hamamları ve hanlarıyla dikkat çeken bir şehirdir. Emevii Camii, şehrin en önemli yapılarından biri olup, İslam mimarisinin en eski ve en etkileyici örneğini temsil ettiği anlaşılmaktadır. Şehir aynı zamanda İpek Yolu'nun önemli duraklarından biri olduğu için ticaret ve sanatkarlık burada çok gelişmiştir. Kuyumculuk ve Takı tasarımı, insanlık tarihi açısından, ortaya çıkan en eski sanat dallarından biridir ve Şam'da da bu sanat oldukça gelişmiştir. Şam'daki kuyumcular, yüzyıllar boyunca ince işçilikleri ve zarif tasarımlarıyla güçlü bir kültürü yansıtmışlardır. Eski Şam'da zanaatkârlık ve sanat büyük bir önem taşımıştır. Bölgedeki kuyumcular, mücevherat ve takı yapımında ileri teknikler geliştirmişlerdir; altın, gümüş, değerli taşlar ve mineli süslemeler kullanılarak yapılan takılar, zenginlik ve statü sembolü olarak kabul edilmiştir. Şam'ın ünlü zanaatkârları, karmaşık desenler ve ustalıkla işlenmiş detaylarla bilinen takılar üretmişlerdir. Bu takılar hem yerel halk hem de uzak bölgelerden gelen tüccarlar tarafından büyük talep görmüştür. Kuyumculuk sanatı, el işçiliği temelinde, ayrıntılı teknikler içerir. Bu teknikler arasında dövme, oyma, kakma ve minecilik bulunmaktadır. Takıların tasarımında İslami motifler, geometrik desenler ve doğadan ilham alınan figürler sıkça kullanılmıştır. Bu tasarımlar, estetik güzelliklerinin yanı sıra, takıların sahibine koruma ve uğur getireceğine inanılan sembolik anlamlar da taşımıştır. Günümüzde Şam'daki kuyumculuk sanatı modern tekniklerle birleşerek devamlılığını sürdürmektedir. Ancak, geleneksel gelişmeler ve temsiller hala büyük bir değer ve ilgi görmektedir. Şam'ın zengin kültürel varlığı, kuyumculuk sanatında da kendini göstermekte ve bu sanat dalı, şehrin tarihi ve kültürel merkezinin önemli bir parçası olarak yaşatılmaktadır. Özetle, Eski Şam'da ve kuyumculuk sanatı, tarih boyunca bölgesel, kültürel ve ekonomik açıdan önemli bir rol oynamış ve bu miras, günümüzde de devam etmekte olup, tarih boyunca sahip olduğu zengin sanat tarihini yansıtan, benzersiz ve değerli eserler üretmektedir.
Özet (Çeviri)
Damascus is one of the oldest and continuously inhabited places in the Middle East. History, B.C. It dates back to the 2nd millennium BC and has hosted many civilizations. It was an important cultural and trade center during the Roman, Byzantine, Umayyad, Abbasid and Ottoman periods. Especially during the Umayyad Caliphate (661-750), Damascus became an important political and commercial center. Damascus attracts attention with its historical texture, narrow streets, historical mosques, baths and inns. The Umayyad Mosque is one of the most important buildings in the city and represents one of the oldest and most impressive examples of Islamic architecture. Since the city is also one of the important stops of the Silk Road, trade and craftsmanship are highly developed here. In terms of jewelery and jewelery design, it is one of the oldest branches of art that emerged from humanity, and this art is highly developed in Damascus. Jewelers in Damascus have reflected a strong culture with their fine workmanship and elegant designs for centuries Craftsmanship and art were of great importance in ancient Damascus. Goldsmiths in the region have developed advanced techniques in making jewelery and jewellery; jewelry made using gold, silver, precious stones and enamel decorations was considered a symbol of wealth and status. Famous artisans of Damascus produced jewelery known for intricate patterns and expertly crafted details. These jewelery were in high demand by both local people and traders from remote areas. The art of jewelery involves detailed techniques, usually based on hand craftsmanship. These techniques include forging, carving, inlay and enameling. Islamic motifs, geometric patterns and figures inspired by nature were frequently used in the design of jewelry. In addition to their aesthetic beauty, these designs also carried symbolic meanings, as it was believed that the jewelry would bring protection and good luck to its owner. At the present time, the art of jewelery in Damascus continues, combined with modern techniques. However, traditional developments and representations still enjoy great value and interest. The rich cultural existence of Damascus also manifests itself in the art of jewelery and this branch of art is kept alive as an important part of the historical and cultural center of the city. In summary, Old Damascus and the art of jewelery have played an important role in regional, cultural and economic options throughout history and this legacy continues today, producing unique and valuable works that reflect its rich heritage throughout history.