Öğretmen adaylarının, öğretmen özyeterlik algıları ile üstün yetenekli öğrencilerin eğitimine yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 961532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÇIKILI SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Öğretim Ana Blim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, hizmet öncesi dönemdeki öğretmen adaylarının öz-yeterlik algılarıyla, üstün yetenekli öğrencilerin eğitimine yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Kavramsal temelde, Bandura'nın Sosyal Öğrenme kuramında ele alınan öz-yeterlik inancının, bireylerin belirli bir görevi planlama ve başarılı şekilde tamamlama becerisine dair öznel yargılarını yansıttığı kabul edilmektedir. Üstün yetenekli bireyler ise, potansiyellerinin gelişebilmesi için özel düzenlemeler ve öğretim stratejileri gerektiren bir öğrenci grubudur. Bu doğrultuda, mesleğe adım atma aşamasındaki öğretmen adaylarının hem bu özel gruba ilişkin bilgi düzeyi hem de mesleki özgüveni, gelecekte sunacakları eğitimin niteliğini doğrudan etkileyebilir. Araştırmada, çoğunluğu Özel Eğitim alanında öğrenim gören öğretmen adaylarından toplanan nicel veriler kullanılmış, ölçek puanlarının normal dağılıma uygunluğu doğrulandıktan sonra parametrik testler uygulanmıştır. Bulgular, katılımcıların öz-yeterlik algılarının genelde orta-üst düzeyde ve üstün yetenekli öğrencilerin eğitimine yönelik tutumlarının büyük ölçüde olumlu olduğunu göstermiştir. Ancak, öz-yeterlik ile tutum arasındaki ilişki düşük düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Bu sonuç, öz-yeterlik inancının tek başına, üstün yetenekli öğrencilere yönelik tutumları belirlemediğini; kültürel, program içerikleri ve uygulamalı deneyimlerin de önemli etkiler olabileceğini düşündürmektedir. Elde edilen veriler, öğretmen adaylarının üstün yetenekli bireylerle çalışma konusunda istekli olduklarını, ancak uygulamaya dair deneyimlerin artmasının bu tutumu daha kalıcı ve planlı hale getirebileceğini göstermektedir. Bu doğrultuda, öğretmen yetiştirme programlarına üstün yetenekli öğrencilerle ilgili kapsamlı derslerin yanı sıra, staj ve atölye çalışmaları gibi uygulamalı etkinliklerin eklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between preservice teachers' self-efficacy beliefs and their attitudes toward educating gifted students. Grounded in Bandura's Social Learning Theory, self-efficacy refers to individuals' subjective judgments regarding their capacity to plan and successfully execute a specific task. Gifted learners, in turn, require specialized educational arrangements and teaching strategies that nurture their exceptional potential. Consequently, both the professional confidence and the knowledge base of future teachers can directly influence the quality of instruction they provide. In this quantitative research, data were gathered from preservice teachers enrolled primarily in Special Education programs. After verifying that the collected scale scores met the assumptions of normal distribution, parametric analyses were conducted. The results indicate that participants generally hold moderately high levels of self-efficacy and exhibit predominantly positive attitudes toward gifted education. However, the correlation between self-efficacy and attitude was weak and not statistically significant, suggesting that self-efficacy alone may not account for all variations in attitudes. Cultural factors, curriculum content, and hands-on experience appear to be additional variables shaping these perspectives. Furthermore, although preservice teachers showed a willingness to engage with gifted students, the findings imply that increased practical exposure could further reinforce and systematize these positive attitudes. Accordingly, it is recommended that teacher training programs include comprehensive courses on gifted education alongside internships, workshops, and other experiential opportunities that strengthen instructional practices.