Akut lösemili hastaların panoramik görüntülerinin fraktal analiz ile retrospektif olarak değerlendirilmesi
Akut lösemili hastalarin panoramik görüntülerinin fraktal analiz i̇le retrospektif olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 961542
  2. Yazar: HÜSEYİN BALBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR UYSAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş Çene Radyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Balbay, H. Akut Lösemili Hastaların Panoramik Görüntülerinin Fraktal Analiz ile Retrospektif olarak değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Programı Uzmanlık Tezi, Ankara, 2022. Akut lösemi normal hematopoezin bozulduğu ve olgunlaşmamış kan hücrelerinin dolaşım sistemine geçtiği, kemik dokuyu etkileyebilen sistemik bir malignitedir. Fraktal analiz (FA), trabeküler kemik gibi geleneksel öklid geometrisi ile tanımlanamayan karmaşık yapıları bilgisayar yardımı ile matematiksel olarak ifade eden bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı, kemiklerde yaygın osteopeniye veya yama şeklinde litik lezyonlara neden olabilen akut lösemilerin çene kemiklerinin trabeküler yapısında meydana getirdiği değişikliklerin FA yöntemiyle incelenmesidir. Bu amaçla, Hacettepe Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayından sonra, kemiği etkileyen akut lösemi dışında hastalığı bulunmayan 45 akut lösemili hastanın panoramik görüntüleri Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi radyoloji arşivinden alınarak hasta grubu oluşturulmuştur. Kontrol grubu için de diş tedavileri için başvurmuş ve kemik dokuyu etkileyen herhangi bir hastalığı bulunmayan 45 hastanın panoramik görüntüsü kullanılmıştır. Hem hasta hem de kontrol grubunun her bir panoramik görüntüsü için mandibula üzerinde anteriorda iki posteriorda iki olmak üzere toplam 4 ilgilenilen alan (ROI) belirlenmiştir. Belirlenen ROI'lere fraktal analiz uygulanmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. FA değerleri anteriorda, hasta grubunun 1,056 kontrol grubunun 1,193; posteriorda hasta grubunun 0,803, kontrol gubunun 1,034 olarak ölçülmüştür. Bu değerlere göre hasta grubunu FA değerleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha düşüktür. Cinsiyete göre yapılan kıyaslamada yalnızca posteriorda kadınların FA değerleri erkeklere göre anlamlı derecede daha düşük ölçülmüştür. Yaş ve kan değerleri ile FA değerleri arasında bir korelasyon olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Balbay, H. Retrospective evaluation of panoramic images of patients with acute leukemia by fractal analysis. Hacettepe University Faculty of Dentistry Programme of Oral and Maxillofacial Radiology, Specialty Thesis, Ankara, 2022. Acute leukemia is a systemic malignancy that can effect bony tissues, in which normal hematopoiesis is disrupted and immature blood cells pass into the circulatory system. Fractal analysis (FA) is a method which mathematically expresses complex structures such as trabecular bone that can not defined by traditional Euclidean geometry with the help of computer softwares. The aim of this study is to analyze the changes in the trabecular structure of the jaw bones caused by acute leukamia, which can lead to extensive osteopenia or patchy lytic lesions, by using the FA method. For that purpose, after the approval of Hacettepe University Ethics Committee of Non-Interventional Clinical Research, the patient group was formed by obtaining the panoramic images of 45 patients with acute leukamia who did not have any medical conditions other than acute leukemia affecting the bony structures, from the radiology archive of Hacettepe University Faculty of Dentistry. For the control group, panoramic images of another 45 patients whom applied for dental treatments and did not have any medical conditions that affect the bony structures were used. For each panoramic view of both the patient and control groups, a total of 4 region of interest (ROI) were determined, two on the anterior region and two posterior region on the mandible. FA was applied to these determined ROIs and the results were compared. Anterior FA values were measured as 1,056 for the patient group and 1,193 for the control group; on the other hand posterior FA values were measured as 0,803 for the patient group and 1,304 for the control group. In comparison with gender, only posterior FA values of women were measured to be significantly lower than men. It was observed that there was no correlation between age/blood values and FA values.