Laparoskopik abdominal cerrahi geçiren ve triflow kullanan hastalarda ağrı şiddeti, uyku kalitesi ve konfor düzeyi
Pain intensity, sleep quality and comfort level in patients undergoing laparoscopic abdominal surgery and using triflu
- Tez No: 961543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİZER ERAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma, laparoskopik abdominal cerrahi uygulanan hastalarda triflow kullanımının A.S dönemde ağrı şiddeti, uyku kalitesi ve konfor düzeyi üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı ve ilişkisel tasarıma sahip olan bu çalışma, 1 Nisan–1 Temmuz 2024 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin genel cerrahi servisinde, 122 hasta ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında hastalar ameliyat öncesi ve A.S en fazla beş gün süreyle izlenmişlerdir. Veriler Hasta Bilgi Formu, Richards-Campbell Uyku Ölçeği (RCSQ), McGill Ağrı Ölçeği (MAÖ-KF), Genel Konfor Ölçeği (GKÖ-KF) ve Hasta İzlem Çizelgesi aracılığıyla toplanmıştır. SPSS 25 yazılımı ile analiz edilen veriler, uygun istatistiksel testlerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of triflow on postoperative pain intensity, sleep quality, and comfort levels in patients undergoing laparoscopic abdominal surgery. This descriptive, correlational study was conducted with 122 patients in the general surgery ward of a university hospital between April 1 and July 1, 2024. Patients were monitored preoperatively and for a maximum of five days postoperatively. Data were collected using the Patient Information Form, Richards-Campbell Sleep Scale (RCSQ), McGill Pain Scale (MAS-SF), General Comfort Scale (GCS-SF), and Patient Follow-Up Schedule. Data were analyzed using SPSS 25 software and evaluated with appropriate statistical tests.