Reklamlarda ünlü kullanımı: Dikotomik anlatı üzerine bir araştırma
Celebrity use in advertising: A study on dichotomic narrative
  1. Tez No: 961553
  2. Yazar: CANAN GEÇEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜRŞAD GÖLGELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Ünlü reklamcılığı, güçlü imaj transferi ve etkili anlamsal aktarım gibi avantajlarının yanı sıra yüksek maliyet ve risk faktörlerinin genişliği gibi nedenlerle planlama aşamasında dikkatli adımlar atılmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada ünlü oyuncu Cem Yılmaz'ın rol aldığı OPET Ultraforce reklam serisi ile oyuncunun kişisel projeleri, göstergebilimsel yöntem ile analiz edilerek aralarındaki ilişki saptanmaya çalışılmıştır. Ayrıca, film ve reklam analizlerinde vurgulanan analojik ilişkilerin yanı sıra dikotomik örüntülerin de belirleyici bir öneme sahip olduğu varsayımıyla araştırmada, reklam ve diğer yapımlar arasında tekrar eden dikotomik ilişkiler incelenmiştir. Çalışmanın analizinde göstergebilime ek olarak, daha geniş bir kavrayış ve veri görselleştirme elde edebilmek için OPET reklamları ve Cem Yılmaz film fragmanları, MAXQDA 2024 programına aktarılarak içerik analizine tabii tutulmuştur. Çalışma sonucunda, reklam içeriği ile ünlü kişinin kişisel projeleri arasında belirgin bir anlam aktarımı saptanmıştır. Reklam filminin mekânsal detayları, kurgusal dinamikleri ve karakterizasyonlarının, reklamda rol alan ünlünün filmlerinde de sıkça rastlanan komedi-tragedya, gelecek-geçmiş ve protagonist-antagonist dikotomileriyle eşlenik olduğu gözlemlenmiştir. MAXQDA 2024 programından elde edilen bulgulara göre ise gelecek-geçmiş ve komedi-trajedi dikotomileri, yer verilen medya içeriklerinde en yüksek frekansa sahip olan dikotomik örüntüler olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In addition to its advantages such as strong image transfer and effective semantic transfer, celebrity advertising requires careful steps to be taken in the planning phase due to reasons such as high cost and wide range of risk factors. In this study, the OPET Ultraforce advertisement series starring the famous actor Cem Yılmaz and the actor's personal projects were analysed with the semiotic method and the relationship between them was tried to be determined. Furthermore, with the assumption that dichotomic patterns have a decisive importance in addition to the analogical relations emphasised in film and advertisement analyses, the study examined the recurring dichotomic relations between advertisements and other productions. In addition to semiotics in the analysis of the study, OPET commercials and Cem Yılmaz film trailers were transferred to MAXQDA 2024 and subjected to content analysis in order to obtain a broader understanding and data visualisation. As a result of the study, a significant transfer of meaning was found between the content of the advertisement and the personal projects of the famous person. It has been observed that the spatial details, fictional dynamics and characterisations of the advertisement film are conjugate with the comedy-tragedy, future-past and protagonist-antagonist dichotomies that are frequently encountered in the films of the celebrity acting in the advertisement. According to the findings obtained from the MAXQDA 2024 programme, future-past and comedy-tragedy dichotomies stand out as the dichotomic patterns with the highest frequency in the media content.