Psychodrama and the actor's career path: Effects on psychological distress and the experiences of mindfulness, spontaneity, and flow
Psikodrama ve oyuncunun kariyer yolculuğu: Psikolojik belirtiler ile bilinçli farkındalık, spontanlık ve akış deneyimleri üzerine etkileri
- Tez No: 961554
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KARAIRMAK TEKDURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sahne ve Görüntü Sanatları, Psychology, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Oyunculuk bir performans dalı ve oyuncuların fiziksel, ruhsal ve bedensel varlığı ile gerçekleştirdiği bir meslek olduğu için oyuncular depresyon, anksiyete ve stres gibi psikolojik belirtiler noktasında yüksek risk taşımaktadırlar. Bunun yanı sıra, bilinçli farkındalık, akış ve spontanite, oyuncuların yalnızca sahne performanslarını değil, aynı zamanda duygusal esnekliklerini, yaratıcılıklarını ve sahne üzerindeki varlıklarını güçlendiren kritik beceriler arasında yer almaktadır. Psikodrama grup müdahalesi tiyatro metodolojisi üzerine kurulu olduğundan, oyuncuların performansları sırasında zorluklarla karşılaştıkları durumların kişisel yaşamlarındaki bezerlikleri üzerinde kolayca çalışma fırsatı verir. Bu durumun kariyer yolculuğunda olan oyuncuların karmaşık psikolojik ve performansa dayalı ihtiyaçlarını ele alan disiplinlerarası yaklaşımlar için bir temel oluştururması beklenmektedir. Bu çalışma, psikodramanın kariyer yolculuğunda olan oyuncuların depresyon, anksiyete, stres düzeyleri ile bilinçli farkındalık, spontanlık ve akış deneyimleri üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla nicel yöntemlerin kullanıldığı deneysel bir araştırmadır. Araştırmada ön test-son test-izleme testi tek gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Katılımcılar oyunculuk bölümü üniversite öğrencileri ve mezunlarıdır. Nicel bulgulara göre; on oturum psikodrama grup müdahalesi sonucunda katılımcıların spontanite ve akış durumu seviyelerinin anlamlı derecede arttığı sonucunda ulaşılmıştır. Bu sonuca göre psikodrama çalışmasının oyuncuların spontanite ve akış durumu seviyelerinde olumlu etki yaptığı söylenebilir. Depresyon, anksiyete, stres ve bilinçli farkındaki düzeylerinde ise istatistiki açıdan anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Acting is a performing art and a profession that requires the actor's physical, emotional, and psychological presence. Due to the nature of their work, actors are at a high risk of experiencing psychological symptoms such as depression, anxiety, and stress. Furthermore, mindfulness, flow, and spontaneity are critical skills that not only enhance actors' stage performances but also strengthen their emotional flexibility, creativity, and presence on stage. Since Psychodrama Group Intervention is based on theatrical methodologies, it provides actors with a unique opportunity to explore the similarities between the challenges they encounter in their performances and those in their personal lives. This finding is expected to provide a foundation for interdisciplinary approaches that address the complex psychological and performance-related needs of actors navigating their career journeys. This study is an experimental research utilizing quantitative methods to examine the effects of psychodrama on the levels of depression, anxiety, and stress, as well as mindfulness, spontaneity, and flow experiences of actors in their career journey. A single-group pretest-posttest-follow-up quasi-experimental design was employed in the study. The participants consisted of university students and graduates from acting departments. According to the quantitative findings, after ten sessions of psychodrama group intervention, participants' spontaneity levels and flow state levels showed a statistically significant increase. Based on this result, it can be concluded that psychodrama has a positive impact on actors' spontaneity and flow state levels. However, no statistically significant differences were found in participants' levels of depression, anxiety, stress, and mindfulness.