Reklamlarda ünlü kullanımı ve demografik değişkenlere göre etkisinin araştırılması
Famous use in advertisements and investigation of its effect according to demographic variables
  1. Tez No: 652722
  2. Yazar: MEHMET ÖZHÜSREVOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRETTİN UZUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Reklam kavramı ikna ederek ve bilgilendirerek kitle iletişim araçları ile izleyecileri etkilemektir. Reklamlarda ünlü kullanımı son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Bu yüzden bu araştırmada reklamlarda ünlü kullanımının etkileri incelenmiştir. Reklamlarda ünlü kullanılmasının tüketimde nasıl bir sonuç yarattığını tespit etmek amacıyla hazırlanan bu çalışma Kayseri İlinde yaşayan öğrenci ve çalışanlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 396 kişi katılmıştır. Genel olarak bakıldığında kadın katılımcıların reklamlarda ünlü kullanımından daha çok etkilendikleri görülmüştür. Kadın katılımcılar,“satın almayı düşündürtüyor, reklam akılda kalıyor, ürün akılda kalıyor, ünlülerin rol aldığı reklamların reytingi yüksek oluyor, insanlar severek izliyor ve ürünü merak ettiriyor”görüşlerine daha yüksek düzeyde katılmıştır. Bununla birlikte 26-35 yaş aralığında katılımcılar ile 36-45 yaş aralığındaki katılımcıların da reklamlarda ünlü kullanımından etkilendikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Advertising concept is to impress the audience with mass media by convincing and informing. The role of celebrities in advertising, has become very popular in recent years. Therefore, in this research, the effects of famous people taking part in advertisements were examined. This study, which was prepared in order to determine the effect of the role of famous people in advertisements on consumption, was carried students and employees living in Kayseri Province. 396 people participated in the research. In general, it is seen that female participants are more affected by the role of famous people in commercials. The female participants agreed with the views that“it makes purchasing, advertising is in mind, the product is in mind, the advertisements with famous people are highly rated, people are watching and making the product curious”. However, it was observed that participants between the ages of 26-35 and participants between the ages of 36-45 were also affected by the role of famous people in the advertisements.