Informative briefing effect on misinformation paradigm
Bilgilendirme metni ışığında yanlış bilgilendirme etkisi
- Tez No: 961558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE ÖGEL BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma, bellek hataları hakkındaki bilgilendirici bir metnin yanlış bilgilendirme etkisi üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Yüz kırk dört katılımcı (Ortyaş = , 25.53, Syaş = 2.54) rastlantısal olarak deney ya da kontrol metin gruplarına atanmıştır. Katılımcıların yarısı bellek yanılabilirliği ve kaynak görüntüleme ile ilgili bilgilendirme metnini (deney grubu) okurken, diğer yarısı doldurma metnini (kontrol grubu) okumuştur. Bilişsel güven okuma öncesinde ve sonrasında ölçülmüştür. Katılımcılar bir olayın videosunu izledikten sonra olayın yazılı versiyonunu (tutarlı veya yönlendirici hikâye metnini) okumuştur. Bir tanıma testi ile katılımcıların olaya dair hatırladıkları detaylar ölçülmüştür. 2 (metin: deney, kontrol) x 2 (zaman:metin öncesi ve sonrası) karışık desen varyans analizine göre bilgilendirme metninin bilişsel güven üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. İki ayrı 2 (metin: deney, kontrol) x 2 (hikâye: tutarlı, yönlendirici) katılımcılar arası varyans analizi hikâyenin ve metnin toplam puan ve yanlış bilgilendirme puanı üzerindeki etkilerini analiz etmek için yürütülmüştür. Sonuçlara göre, yanlış bilgilendirme etkisi gözlenmiştir: yönlendirici hikâye metni tutarlı koşula göre kritik madde içeren sorular için daha yüksek yanlış cevap sayısına neden olmuştur. Ancak, sonuçlar metin koşulunun yanlış bilgilendirme puanı ya da toplam puan üzerinde anlamlı bir etkisini göstermemiştir. İleriki çalışmalar için yanlış bilgilendirme etkisi üzerinde eğitimin etkisini güçlendirmeye yönelik olası öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the effect of an informative briefing about source memory and memory errors on the misinformation effect. A total of 144 participants (Mage = 25.53, SDage = 2.54) were randomly assigned to either the experimental or the control passage groups. Half of the participants received an informative briefing on memory fallibility and source monitoring (experimental group), while the other half received a filler passage (control group). Cognitive confidence was measured before and after reading the passage. Participants watched a video of an event. then read the written version of the event (narrative). Half of the participants in the experimental and control groups read the consistent narrative whereas the other half read the misleading narrative. A recognition test assessed participants' memory for event details. A 2 (passage: experimental, control) x 2 (time: before, after passage) mixed-design ANOVA revealed no significant effect of the passage on cognitive confidence scores. Two separate 2 (passage: experimental, control) x 2 (narrative: consistent, misleading) between-subjects ANOVAs explored the effects of narrative and passage on total scores and misinformation scores. The misleading narrative led to more incorrect answers for critical items (higher misinformation score) than the consistent one, confirming the misinformation effect. The passage manipulation did not significantly impact the misinformation and total scores. These findings were discussed in terms of potential avenues for future research to enhance the impact of the training on the misinformation effect.