İstanbul'daki iki dilli Suriyeli ilkokul öğrencilerinin dil kullanım tercihleri üzerine bir inceleme
A study on the language use preferences of bilingual Syrian primary school students in Istanbul
- Tez No: 961560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YALÇIN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul'da yaşayan iki dilli Suriyeli ilkokul öğrencilerinin günlük yaşamlarındaki dil kullanım tercihlerini ve bu tercihleri etkileyen faktörleri ortaya koymaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubunu İstanbul ilinde Kâğıthane ilçesine bağlı Fındıklı İlkokulu'nda ve Küçükçekmece ilçesine bağlı Zühtü Şenyuva İlkokulu'nda eğitim görmekte olan 58 üçüncü sınıf ve 58 dördüncü sınıf olmak üzere toplam 116 iki dilli Suriyeli ilkokul öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”ve“Dil Kullanım Tercihi Anketi”aracılığıyla toplanmıştır. Kişisel Bilgi Formu ile iki dilli çocukların yaşları, cinsiyetleri, Türkiye'de yaşama süreleri, Türkçeyi öğrenme yaşları, kardeş sayıları, ebeveynlerinin bildikleri diller ve ebeveynlerinin eğitim düzeyleri gibi sosyodemografik bilgileri belirlenmiştir. Dil Kullanım Tercihi Anketi ise iki dilli çocukların günlük yaşamlarında, farklı durumlarda hangi dili kullanmayı tercih ettiklerini ve kendilerini hangi dilde daha iyi ifade edebildiklerini belirlemek amacıyla kullanılmıştır. Öğrencilerin ankette yer alan sorulara verdikleri yanıtlardan elde edilen dil kullanım tercihleri ile yaşları, cinsiyetleri, Türkiye'de yaşama süreleri, Türkçeyi öğrenme yaşları, kardeş sayıları ve ebeveynlerinin bildiği diller gibi farklı değişkenler arasındaki ilişkilerin istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığını belirlemek için frekans, yüzde ve Ki Kare Analizinden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre iki dilli çocukların günlük yaşamlarındaki dil kullanım tercihlerinin özellikle çocukların dili edinim yaşlarına, annelerinin eğitim düzeyine ve ebeveynlerinin bildikleri dillere göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Bunun yanı sıra iki dilli çocukların yaşlarının, cinsiyetlerinin, sınıf düzeylerinin ve kardeş sayılarının çocukların günlük yaşamlarındaki dil kullanım tercihleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin bulunmadığı saptanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda iki dilli çocukların Türkçe dil becerilerini geliştirmeye yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the language use preferences of bilingual Syrian primary school students living in Istanbul in their daily lives as well as the factors influencing these preferences. The survey research, which is one of the quantitative research methods, was employed in the study. The research group consisted of a total of 116 bilingual Syrian primary school students, 58 in the third grade and 58 in the fourth grade, who are studying at Fındıklı Primary School in the Kâğıthane district and Zühtü Şenyuva Primary School in the Küçükçekmece district of Istanbul. The data of the study were collected through the“Personal Information Form”and the“Language Use Preference Questionnaire”. The Personal Information Form was used to identify the sociodemographic characteristics of bilingual children, such as their ages, genders, duration of residence in Türkiye, age of Turkish acquisition, number of siblings, languages spoken by their parents, and the educational level of their parents. The Language Use Preference Questionnaire was employed to determine which language bilingual children prefer to use in various contexts in their daily lives and in which language they can express themselves better. The frequency, percentage, and Chi-square test were utilized in order to examine whether the relationships between the language preferences of the students obtained from their answers to the questions in the questionnaire and the variables including age, gender, duration of residence in Türkiye, age of Turkish acquisition, number of siblings, and languages spoken by their parents were statistically significant. According to the results obtained from the study, statistically significant differences were found in the language use preferences of bilingual children in their daily lives, especially according to the age at which they acquired the language, their mother's level of education and the languages spoken by their parents. On the other hand, it was also found that their age, gender, grade level, and number of siblings did not have a statistically significant effect on the language use preferences of these children in their daily lives. Based on these findings obtained from the study, several recommendations were made to enhance the Turkish language skills of bilingual children.