1065 numaralı Teşrifat Defterinin (H.1219-1221 / M. 1804-1807) transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Ceremonial protocol in the Ottoman Empire: An analysis based on the Ceremonial Register no. 1065 (AH 1219–1221 / AD 1804–1807)
  1. Tez No: 961567
  2. Yazar: EBUBEKİR ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN POLATCI DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Osmanlı İmparatorluğu, tarihsel süreci boyunca oldukça büyük ve özgün törenler düzenlemiştir. Bu törenlere ise Teşrifat adı verilmiştir. The Bibliothèque Nationale de France bağlı arşivin el yazmaları bölümünden elde edilen 1065 numaralı Teşrifat Defteri 1804-1807 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu'nda uygulanan protokol kaidelerini içermektedir. Defterde oldukça detaylı bir şekilde gerçekleşen birçok merasim kaydı bulunmaktadır. Söz konusu defterin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi ile tez çalışmamız ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout its historical development, the Ottoman Empire organized grand and unique ceremonies, which were referred to as Teşrifat (protocol). The Teşrifat Register numbered 1065, obtained from the manuscripts section of the archive affiliated with the Bibliothèque Nationale de France, contains the protocol rules implemented in the Ottoman Empire between the years 1804 and 1807. The register includes detailed records of numerous ceremonies that took place during this period. Our thesis study has been developed based on the transcription and evaluation of this particular register.