Köpeklerde kastrasyon operasyonu sonrası bazı hormon seviye-lerinin değerlendirilmesi
Evaluation of certain hormone levels following castration surgery in dogs
- Tez No: 961571
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER KAYIKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Veteriner hekimlikte, özellikle kriptoşidizm ve sokak hayvanlarında gonad durumunun belirlenmesi için yeni tanı yöntemlerine ihtiyaç vardır. Anti-Müllerian hormonu (AMH), fonksiyonel gonadal dokunun varlığını tespit etmede umut verici bir belirteçtir. Bu çalışmada, erkek köpeklerde kastrasyon sonrası AMH düzeylerinin değişimi, yaş, testis ağırlığı ve diğer hormonlarla ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Hayvanların ağırlıkları, sağ testis ve sol testis ağırlıklarının ortalamaları sırasıyla 31.39kg, 18.9gr ve 20.35gr olarak hesaplanmıştır. Hayvan vücut ağırlıkları ve hormonlar arasında anlamlı bir korelasyon tespit edilememiştir. Benzer şekilde testis ağırlıkları ile hormonlar arasında korelasyon tespit edilememiştir. Hayvan ağırlıkları ile ortalama testis ağırlıklarının korelasyon hesaplaması yapıldığında aralarında pozitif korelasyon saptanmıştır. 0. gün, 1. gün, 3. gün, 7. gün, 15. gün alınan kan örneklerinden yapılan ELISA testi sonucu kan serum AMH grup ortalama değerleri sırasıyla 8.1 ng/ml, 7.05 ng/ml, 7.0 ng/ml, 7,07 ng/ml, 6.6 ng/ml olarak, LH grup ortalama değerleri sırasıyla 84.64 mIU/ml, 78.89 mIU/ml, 81.01 mIU/ml, 87.51 mIU/ml ve 85.54 mIU/ml olarak, serbest testosteron grup ortalama değerleri ise sırasıyla 1144.02 pg/ml, 974.35 pg/ml, 992.58 ng/ml, 841.14 pg/ml, 731.59 pg/ml olarak belirlenmiştir. Yapılan ROC analizi ile AMH seviyelerinin hayvanın kısırlaştırılma durumuna göre kesme değeri (Cut off) 7.30 ng/ml olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak AMH seviyesi kısırlaştırma sonrası ölçüm yapılan günlerde tespit edilebilir seviyenin altına düşmemiş olmakla beraber kısırlaştırma öncesi ve sonrası değerler anlamlı derecede düşüş gösterdiği ve yapılan ROC analizi sonucunda kısırlaştırma sonrası 1.günden itibaren AMH değerinin erkek köpeklerin gonad durumlarının test tespitinde kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In veterinary medicine, particularly in cases of cryptorchidism and in stray animals, novel diagnostic methods are required to determine gonadal status. Anti-Müllerian hormone (AMH) has emerged as a promising biomarker for detecting the presence of functional gonadal tissue. This study aimed to evaluate post-castration changes in AMH levels in male dogs and to investigate their relationship with age, testicular weight, and other hormonal parameters.The mean body weight of the animals, as well as the mean weights of the right and left testes, were calculated as 31.39 kg, 18.9 g, and 20.35 g, respectively. No statistically significant correlation was found between body weight and hormone levels. Similarly, no correlation was observed between testicular weights and hormone levels. However, a positive correlation was detected between body weight and mean testicular weight. Blood samples were collected on days 0, 1, 3, 7, and 15 post-castration. Serum AMH concentrations measured by ELISA yielded group mean values of 8.1 ng/ml, 7.05 ng/ml, 7.0 ng/ml, 7.07 ng/ml, and 6.6 ng/ml, respectively. The corresponding group mean values for LH were 84.64 mIU/ml, 78.89 mIU/ml, 81.01 mIU/ml, 87.51 mIU/ml, and 85.54 mIU/ml. Mean free testosterone levels were 1144.02 pg/ml, 974.35 pg/ml, 992.58 pg/ml, 841.14 pg/ml, and 731.59 pg/ml, respectively. ROC analysis determined the cut-off value of AMH for distinguishing castrated from intact animals to be 7.30 ng/ml. In conclusion, although AMH levels did not fall below the detectable range during the post-castration measurement period, pre- and post-castration values showed a statistically significant decline. Based on ROC analysis, it was determined that AMH levels from day 1 post-castration onwards can be utilized as a diagnostic marker for assessing gonadal status in male dogs.