Düzensiz ve düzenli bateri ritimlerinin beyin dalgaları üzerindeki etkilerinin elektroensefalogram ile incelenmesi
An i̇nvestigation of the effects of regular and irregular drum rhythms on brain waves using electroencephalography
  1. Tez No: 961574
  2. Yazar: BARIŞ AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Nöroloji, Psikoloji, Music, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında, düzenli ve düzensiz bateri ritimlerinin insan beynindeki elektriksel aktivite üzerindeki etkileri elektroensefalografi (EEG) yöntemiyle deneysel olarak incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, farklı ritmik yapıların EEG frekans bantlarındaki bölgesel ve topografik etkilerini analiz ederek, düzenli ritimlerin sinirsel senkronizasyon üzerindeki düzenleyici potansiyelini ortaya koymaktır. Araştırmaya 15 sağlıklı yetişkin birey katılmış; her katılımcı düzenli ve düzensiz olmak üzere iki farklı bateri solosuna pasif olarak maruz bırakılmıştır. EEG verileri, dikkat dağıtıcı uyaranlardan arındırılmış kontrollü bir ortamda, 32 kanallı EEG cihazı ile kaydedilmiştir. Toplanan ham EEG verileri, EEGLAB yazılımı kullanılarak önişleme adımlarından geçirilmiş; band geçiren filtre (1–40 Hz) uygulanmış, artefaktlar Independent Component Analysis (ICA) yöntemiyle temizlenmiş ve logaritmik güç spektrumu hesaplanarak beş temel frekans bandı (Delta: 1–4 Hz, Teta: 4–8 Hz, Alfa: 8-13 Hz, Beta: 13–30 Hz, Gama: 30–45 Hz) oluşturulmuştur. Her bant için Frontal, Temporal, Central, Parietal ve Oksipital bölgelerdeki ortalama EEG güç değerleri hesaplanmış ve düzenli-düzensiz ritim koşulları arasında parametrik olmayan Mann-Whitney U testleri ile istatistiksel karşılaştırmalar yapılmıştır. Toplamda 25 frekans-bölge eşleşmesi üzerinden karşılaştırmalar yürütülmüş, elde edilen sonuçlar hem tablo hem de topoplot (kafa üstü harita) görselleriyle detaylandırılmıştır. Analizler sonucunda, düzenli ritim koşullarında delta, teta, alfa, beta ve gama bantlarında; özellikle frontal, central, parietal ve oksipital bölgelerde anlamlı düzeyde daha yüksek EEG güçleri tespit edilmiştir (p < .05). Düzensiz ritim koşullarında ise EEG aktivitesinde genel bir düşüş ve varyansta artış gözlenmiştir. Topoplot analizleri, bu farklılıkların uzamsal düzeyde de belirginleştiğini ve düzenli ritmin daha organize, yaygın ve senkronize kortikal yanıtlar ürettiğini göstermiştir. Bu bulgular, ritmik yapının beyin osilasyonları üzerindeki etkisini doğrulamakta ve özellikle düzenli ritimlerin dikkat, yürütücü işlevler ve motor entegrasyon gibi bilişsel süreçlerde nöral senkronizasyonu artırabileceğine işaret etmektedir. Tez, nöromüzikoloji, duyusal nörobilim ve ritim temelli terapötik uygulamalar için bilimsel bir temel sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effects of regular and irregular drum rhythms on human brain electrical activity through experimental electroencephalography (EEG). The primary aim of the study is to analyze the regional and topographic impacts of different rhythmic structures across EEG frequency bands and to reveal the potential regulatory role of regular rhythms on neural synchronization. Twenty healthy adult participants took part in the study. Each participant was passively exposed to two musical conditions: regular and irregular drum solos. EEG data were recorded using a 32-channel EEG system in a controlled, distraction-free environment. Raw EEG signals underwent preprocessing using EEGLAB and MNE-Python software; a band-pass filter (1–40 Hz) was applied, artifacts were removed through Independent Component Analysis (ICA), and the logarithmic power spectrum was computed to extract five frequency bands: Delta (1–4 Hz), Theta (4–8 Hz), Alpha (8–13 Hz), Beta (13–30 Hz), and Gamma (30–45 Hz). For each frequency band, average power values were calculated across five cortical regions: Frontal, Temporal, Central, Parietal, and Occipital. Statistical comparisons between regular and irregular rhythm conditions were performed using the non-parametric Mann-Whitney U test across 25 region-band pairings. The findings were presented in tabular format and further visualized using topographic maps (topoplots) to illustrate scalp-level distributions. Results indicated that, under the regular rhythm condition, EEG power values were significantly higher (p < .05) in delta, theta, alpha, beta, and gamma bands—particularly within the frontal, central, parietal, and occipital regions. In contrast, the irregular rhythm condition was associated with decreased EEG activity and increased variance across all frequency bands. Topoplot analyses confirmed that these differences were also spatially pronounced, revealing more organized, widespread, and synchronized cortical responses during regular rhythmic stimulation. These findings support the notion that rhythmic structure modulates brain oscillations and suggest that regular rhythms may enhance neural synchronization involved in attention, executive functioning, and sensorimotor integration. This thesis contributes a scientific foundation for applications in neuromusicology, sensory neuroscience, and rhythm-based therapeutic interventions.