İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama düzeyini etkileyen bireysel ve çevresel faktörlerin incelenmesi
Investigation of individual and environmental factors affecting the level of primary school fourth grade students 'learning
  1. Tez No: 669924
  2. Yazar: SEVAL ÇİĞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AKYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmanın amacı ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama düzeyini etkileyen bireysel ve çevresel faktörleri ve bu faktörler arasındaki ilşikiyi incelemektir. Araştırma sorularını test etmek amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma 2018-2019, 2019-2020 ve 2020-2021 eğitim-öğretim yıllarında Ankara ilinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunu dördüncü sınıfa devam eden 365 öğrenci, 365 veli ve bu öğrencilere eğitim veren 11 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında okuduğunu anlama ölçeği, prozodik okuma ölçeği, okumaya yönelik tutum ölçeği, okuma motivasyonu ölçeği, kelime bilgisi ölçeği, ön bilgi testi, okuma kültürü oluşturmada ailenin etkililiği ölçeği ve okumaya yönelik öğretmen etkililiği ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde yapısal eşitlik modelini oluşturmak amacıyla AMOS programı kullanılmıştır. Nicel olarak elde edilen diğer veriler için ise ANOVA, t- testi, frekans ve yüzde analizleri kullanılmıştır. Oluşturulan yapısal eşitlik modelinden elde edilen bulgulara göre öğrencilerin okuduğunu anlama puanları üzerinde modeldeki tüm değişkenler anlamlı düzeyde yordayıcıdır. Bireysel faktörler çevresel faktörlerden daha yüksek yordayıcı güce sahiptir. Bireysel faktörler içersinde en yüksek yordayıcı güce sahip değişken“ön bilgi”daha sonra ise“kelime bilgisi”olarak belirlenmiştir. Çevresel faktörler içerisinde en yüksek yordayıcı güce sahip değişken“ailenin okumaya katılımı”olmuştur. Aile gelir düzeyinin okuduğunu anlamayı anlamlı bir şekilde yordadığı ilişkisel açıdan bakıldığında ise üst gelir grubuna dâhil öğrencilerin okuduğunu anlama düzeylerinin orta ve alt gruptakilerden anlamlı düzeyde ayrıştığı görülmektedir. Çevresel faktörler içerisinde en düşük yordayıcı güce sahip değişken“ebeveyn eğitim düzeyi”dir. Ancak ilişkisel açıdan bakıldığında gruplar arasında anlamlı farklar oluştuğu ve ebevenleri lisans ve üstü düzeyde eğitime sahip olan öğrencilerin anlama ortalamalarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada yer alan diğer değişkenler açısından bakıldığında ise cinsiyet faktörünün okuduğunu anlama ile anlamlı düzeyde ilişkili olduğu ve kız öğrencilerin anlama ortalamasının erkek öğrencilerden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin devam ettiği okul türünün de okuduğunu anlama ile anlamlı düzeyde ilişkili olduğu ve özel okula devam eden öğrencilerin devlet okuluna devam eden akranlarına göre ortalama puanlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin okuduğunu anlamaya yönelik olarak sınıf içinde ve sınıf dışında gerçekleştirdiği etkinliklerin öğrencilerin okuduğunu anlama ortalamaları üzerinde anlamlı bir fark oluşturmadığı da araştırmada elde edilen bir diğer bulgudur. Sonuç olarak okuduğunu anlamayı etkileyen faktörlerin belirli yapı içerisinde ve etki düzeyine göre sınıflandırılabildiği, yapılacak uygulamalarda eğitimcilere yol göstermede yardımıcı olacak bir model elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Okuduğunu anlama, yapısal eşitlik modeli, ailenin okumaya katılımı, öğretmen etkisi, sosyo-ekonomik düzey, kelime bilgisi, ön bilgi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the individual and environmental factors affecting primary school fourth grade students' reading comprehension level and the relationship between these factors. In order to test the research questions, the relational screening model was used, one of the quantitative research methods. The research was carried out in Ankara in the academic years of 2018-2019, 2019-2020 and 2020-2021. The research group consists of 365 students attending the fourth grade, 365 parents and 11 classroom teachers teaching these students. Reading comprehension scale, prosodic reading scale, reading attitude scale, reading motivation scale, vocabulary knowledge scale, pre-knowledge test, family effectiveness scale in creating reading culture and teacher effectiveness scale for reading were used in data collection. AMOS program was used to create the structural equation model in the analysis of the data. ANOVA, t-test, frequency and percentage analysis were used for other data obtained quantitatively. According to the findings obtained from the structural equation model, all variables in the model are significantly predictors of students' reading comprehension scores. Individual factors have higher predictive power than environmental factors. Among the individual factors, the variable with the highest predictive power was“prior knowledge”and then“vocabulary.”The variable with the highest predictive power among environmental factors was“family's participation in reading”. When it is considered from the relational perspective that family income significantly predicts reading comprehension, it is seen that the reading comprehension levels of the students included in the upper income group differ significantly from those in the middle and lower groups. Among the environmental factors, the variable with the lowest predictive power is“parental education level”. However, from a relational perspective, it was determined that there were significant differences between the groups and the average comprehension of the students whose parents had undergraduate and higher education was higher. It has been found to be higher than students. It was determined that the type of school the students attended was significantly correlated with reading comprehension, and the average scores of the students attending private school were higher than their peers attending public school. Another finding of the study is that the activities teachers perform in and out of the classroom for reading comprehension do not make a significant difference on students' reading comprehension averages. As a result, a model has been obtained in which the factors affecting reading comprehension can be classified according to a certain structure and effect level, and that will help educators in the applications to be made. Key Words : Reading comprehension, structural equation model, family's participation in reading, teacher effect, socio-economic level, vocabulary, prior knowledge