Yüksek frekanslı mekanik titreşimin diş hareketi üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of high frequency mechanical vibration on tooth movement
  1. Tez No: 961579
  2. Yazar: NUR SİNEM ÖNDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ACAR ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, yüksek frekanslı mekanik titreşim sağlayan bir cihazın ortodontik diş hareketi ve kök rezorpsiyonu üzerindeki etkilerini sıçanlar üzerinde değerlendirmektir. YÖNTEM: Bu splith mouth çalışmada 36 adet Sprague-Dawley sıçana ait 1. molar dişler her bir grupta 18 diş olacak şekilde 4 gruba ayrılmıştır (kontrol (K), ortodontik diş hareketi (DH), titreşim (T), diş hareketi ve titreşim (DH+T)). Titreşim uygulanan dişler aynı sıçana ait olacak şekilde gruplar oluşturulmuştur. Ortodontik diş hareketi, aktif Ni-Ti kapalı yay ile 15g kuvvet uygulanarak elde edilmiştir. Titreşim, FastTrack Vibra Seat cihazı ile deney boyunca günde 1 dakika uygulanmıştır. Deneyin 7., 14. ve 21. günlerinde titreşim uygulanan ve uygulanmayan gruplardan eşit olacak şekilde rastgele 12 adet sıçan mikro bilgisayarlı tomografi (µ-BT), histolojik ve immünohistokimyasal incelemelerin gerçekleştirilmesi için sakrifiye edilmiştir. Diş hareketi, PDL boşluğu hacmi, kök rezorpsiyon hacmi, kemik hacim/toplam doku hacmi, kemik mineral yoğunluğu, trabeküler kalınlık, trabeküler sayı ve yapı model indeksi ölçülmüştür. İmmünohistokimyasal analizlerde Nükleer faktör Kappa B (NFKB) ve tartarat dirençli asit fosfataz (TRAP) ekspresyonu değerlendirilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda Kruskall Wallis ve Mann Whitney U testleri kullanılmıştır. Takip ölçümlerinin değerlendirilmesi için ise Wilcoxon Signed Rank testi kullanılmıştır. BULGULAR: Diş hareketi miktarı DH+T grubunda, tüm gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede fazla bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study was to evaluate the effects of the device providing high-frequency mechanical vibration on orthodontic tooth movement and root resorption on rats. METHOD: In this split mouth study, the 1st molar teeth of 36 Sprague-Dawley rats were divided into 4 groups with 18 teeth in each group (control (C) orthodontic tooth movement (OTM), vibration (V), tooth movement and vibration (OTM+V)). Groups were formed so that the vibrated teeth belonged to the same rat. Orthodontic tooth movement was achieved by applying 15g of force with an active Ni-Ti closed spring. Vibration was applied with the FastTrack VibraSeat device for 1 minute per day during the experiment. 12 random rats were chosen equally from the groups with and without vibration on the 7th, 14th and 21st days of the experiment and were sacrificed to perform micro-computerized tomography (µ-BT), histological and immunohistochemical examinations. The amount of tooth movement, PDL space volume, root resorption volume, bone volume/total tissue volume, bone mineral density, trabecular thickness, trabecular number and structure model index were measured. Nuclear Factor kappa B (NFKB) and tartrate-resistant acid phosphatase (TRAP) expression were evaluated in immunohistochemical analyses. Kruskall Wallis and Mann Whitney U tests were used in the comparisons between the groups. For the evaluation of follow-up measurements, Wilcoxon Signed Rank test was used. Results: The amount of tooth movement was statistically significantly higher in the OTM+V group than in all groups (p0,05). No significant difference was found between the OTM, V and OTM+V groups about volume of root resorption (p>0,05).