Kilisli Ruhî'nin inşâ adlı eseri (41-80. sayfalar inceleme-metin)
İnşâ from Kilisli Rûhî (Pages 41-80. review-text)
- Tez No: 961595
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu tezin amacı, klasik Türk edebiyatı sahasında bir gelenek haline gelen inşâ türünden yola çıkarak Kilisli Rûhî'nin İnşâ adlı eserinin 41-80. varaklarının çeviri yazısını yapmak, bu kısımlarda yer alan mektupları içerik ve tür bakımından inceleyip tasnif etmektir. Çalışmanın kapsamını oluşturan söz konusu varaklarda, arz-ı hâlden tesliyet-nâmeye kadar farklı türlerde pek çok mektup türü numunesi bulunmaktadır. Çalışmamızda öncelikle inşâ türü tanıtılmış; sırasıyla Arap, Fars ve Türk edebiyatındaki gelişimi üzerinde durulmuş; ardından münşî ve münşeât kavramları açıklanmıştır. Daha sonra Kilisli Rûhî'nin hayatı, eserleri ve İnşâ adlı eseri ayrıca ele alınmıştır. İnşâ'da yer alan mektuplar tür bakımından resmî nitelikli ve gündelik hayata dair mektuplar olmak üzere iki ana grupta tasnif edilmiş; bu türlerin içerik ve biçim özellikleri değerlendirilmiştir. Mektupların özetleri sunulmuş, dil ve üslup özellikleri tespit edilmiştir. Son aşamada ise eserin ilgili kısımlarının çeviri yazısı okurlara sunulmuştur. Bu çalışma neticesinde Kilisli Rûhî'nin nesir edebiyatındaki önemi, İnşâ'sının inşâ geleneğine katkısı ve edebî teamül içerisindeki yeri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to produce a transliteration of folios 41–80 of Kilisli Rûhî's Inshâ, a work situated within the tradition of inshâ, which became an established genre in classical Turkish literature, and to examine and classify the letters contained in these sections in terms of content and type. The folios under study comprise various examples of letters ranging from arz-ı hâl to tesliyet-nâme. In the course of the study, the inshâ genre is first introduced, followed by an account of its development in Arabic, Persian, and Turkish literatures; subsequently, the concepts of munshī and munshaʾāt are explained. Thereafter, information is provided about Kilisli Rûhî's life, works, and his Inshâ in particular. The letters within the Inshâ are classified into two main categories: official correspondence and letters pertaining to daily life and these types are analyzed with regard to their content and formal features. Summaries of the letters are presented, and their linguistic and stylistic characteristics are identified. Finally, the transliterated text of the relevant folios is made available to the reader. As a result, this study reveals Kilisli Rûhî's significance in prose literature, the contribution of his Inshâ to the tradition of inshâ, and its place within the literary conventions of the period.