İskit, Hun, Gök-Türk, Uygur ve Selçuklu kökeniyle Harbiye Askerî Müzesi'nde bulunan Ortaçağ Türk-İslâm miğferleri
Medieval Turkic-Islamic helmets of Scythian, Xiongnu, Gok-Turk, Uyghur, and Seljuk origin in Harbiye Military Museum
  1. Tez No: 961603
  2. Yazar: SAMET İKİBEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇALIK ROSS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Archeology, Art History, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Miğferler tarih boyunca birçok tipolojide imal edilmiştir. Bu çeşitlilikler hammadde, üretim şekli ve biçimsel değişkenlikten kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda her tipin koruyucu özellikleri de birbirlerinden değişkenlik göstermektedir. Çünkü her miğferin uygulanacak savaş stratejisi ve ordu yapısına göre tasarlanması gerekmekteydi. Tarihteki her uygarlık ise birden fazla miğfer tipi kullanmıştır. Öyle ki daima değişen durumlar söz konusudur. Bizim çalışmamızdaki amacımız ise ''Türkler tarafından kullanılan miğfer tipleri nelerdi?'' soruna cevap bulmaktadır. Bu açıdan kronolojik sırayla dört Türk Devleti ve bir bozkır kavmî çalışmamıza dâhil edilmiştir. Buna ek olarak Harbiye Askerî Müzesi'nden 18 adet Türban miğferi örneği de çalışmamızda yer almıştır. Böylelikle Türk Miğferlerinin gelişim seyri de ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Edinmiş olduğumuz bilgiler sonucu ise Türklerin genellikle Organik, Kuban, Şerit, Katmanlı, Parçalı, Zincir Örgü, Kore ve Tibet miğferlerini kullandıkları tespit edilmiştir. Bu miğfer tipleri üretim malzemesi, üretim şekli ve bulundukları yere göre isimlendirilmiştir. Aynı zamanda Türk Miğferlerinin biçimsel şekillerinin pek bir değişikliğe uğramadığı da tespit edilmiştir. Öyle görülüyor ki çoğunlukla konik şekil benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, helmets have been produced in many different typologies. This diversity arises from differences in raw materials, production methods, and formal design. Each helmet's protective features also varied depending on the military strategy and the structure of the army for which it was designed. Every civilization in history has employed more than one type of helmet, since they continually faced changing circumstances. The aim of this study is to answer the question: What types of helmets were used by the Turks? To that end, four Turkic states and one steppe tribe have been examined chronologically. In addition, 18 examples of“turban helmets”from the Harbiye Military Museum have been included. These materials have made it possible to trace the developmental trajectory of Turkic helmets. Our findings suggest that the Turks generally used the following types of helmets: Organic Hood, Kuban, Bandhelm, Lamellar, Spangenhelm, Chainmail Coif, Korean, and Tibetan. These helmet types are named according to the materials and production techniques used, as well as the regions in which they were found. Another key finding is that the formal characteristics of Turkic helmets remained largely unchanged over time, with a conical shape being the dominant design.