Ergenlerde sınav kaygısının yordayıcıları olarak mükemmeliyetçi öz-sunum, akademik beklentilere ilişkin stres ve akademik ertelemenin incelenmesi
An examination of perfectionistic self-presentation, academic expectation stress, and academic procrastination as predictors of test anxiety in adolescents
  1. Tez No: 961608
  2. Yazar: NAHİDE FATMA ALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, ergenlerde sınav kaygısının yordayıcıları olarak mükemmeliyetçi öz-sunum, akademik beklentilere ilişkin stres ve akademik ertelemeyi incelemektir. Ayrıca bu çalışmada sınav kaygısının cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmektedir. Araştırmanın çalışma grubunu Bursa ilinde etüt merkezlerinde öğrenim gören 11, 12 ve mezun sınıflarında 142'si kız, 202'si erkek olmak üzere toplam 344 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları Kişisel Bilgi Formu, Westside Sınav Kaygısı Ölçeği, Akademik Beklentilere İlişkin Stres Envanteri, Çocuk ve Ergenlerde Mükemmeliyetçi Öz- Sunum ve Akademik Erteleme Ölçeğidir. Araştırmada değişkenler arası ilişki Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Araştırmada, sınav kaygısı değişkeninin yordayıcılarını tespit etmek için, çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Sınav kaygısının cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla ilişkisiz örneklemler için t-testi yapılmıştır. Analiz sonucunda, sınav kaygısı ile mükemmeliyetçi öz-sunum, akademik beklentilere ilişkin stres ve akademik erteleme arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki görülmüştür. Yapılan regresyon analizi sonucunda sınav kaygısının en güçlü yordayıcısı akademik beklentilere ilişkin stres olduğu görülmüş, diğer değişkenlerin de sınav kaygısını yordadığı gözlemlenmiştir. Ayrıca yapılan analizler sonucunda kız öğrencilerin erkeklere oranla daha yüksek sınav kaygısı yaşadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine perfectionistic self-presentation, stress related to academic expectations, and academic procrastination as predictors of test anxiety among adolescents. Additionally, this study investigates whether test anxiety differs by gender. The study group consists of 344 students (142 female and 202 male) from the 11th, 12th, and graduate classes studying in study centers in the province of Bursa. The data collection tools used in the research are the Personal Information Form, the Westside Test Anxiety Scale, the Stress Inventory Related to Academic Expectations, the Perfectionistic Self-Presentation Scale for Children and Adolescents, and the Academic Procrastination Scale. Pearson correlation analysis was used to examine the relationships between variables. Multiple linear regression analysis was conducted to identify the predictors of test anxiety. An independent samples t-test was performed to determine whether test anxiety differs according to gender. As a result of the analysis, a positive and significant relationship was found between test anxiety and perfectionistic self-presentation, stress related to academic expectations, and academic procrastination. Regression analysis revealed that the strongest predictor of test anxiety was stress related to academic expectations, while the other variables also contributed to the prediction of test anxiety. Furthermore, it was found that female students experience higher levels of test anxiety compared to male students.