Mandibula kırıklarında fiksasyon sonrası kondilin fiziksel ve hacimsel değişiminin 3 boyutlu incelenmesi
3D examination of physical and volumetric changes of the condyle after fixation in mandibular fractures
  1. Tez No: 961609
  2. Yazar: AYDIN ONUR GERÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY BAYRAKÇI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Mandibulada oluşan parasimfiz ve angulus kırıkları tedavisi öncesi ve sonrası kondil hacmi, pozisyonu, simetrisi ve eklem boşluğunda meydana gelen değişimlerin incelenmesi. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya maksillofasiyal, konjenital deformitesi olmayan mandibulada izole parasimfiz kırığı (8 hasta) veya eşlik eden angulus kırığı (8 hasta) olan, cerrahi tedavisi yapılmış 16 hasta (11 erkek ve 5 kadın) dahil edildi. Hastalardan konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) kayıtları cerrahi öncesi ve cerrahiden en az 6 ay sonra (6-83 ay) alındı. KIBT kayıtlarının DICOM görüntüleri Materialise Mimics 25.0.0.550 yazılımı kullanılarak üç boyutlu olarak değerlendirildi. Parametreler Shapiro-Wilk, Wilcoxon, t-testi ve Mann-Whitney U uygulanarak istatistiksel analiz yapıldı. Bulgular: Cerrahiden sonra hem parasimfiz hem angulus kırıklarının olduğu gruplarda kondilde önemli değişiklikler bulunmuştur. Tüm hastalar değerlendirildiğinde kondil hacminde ve sağ kondil yüksekliğinde artış istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Parasimfiz kırıklarında angulus kırıklarına oranla kondil hacminde daha fazla artış ortaya çıkmıştır. Parasimfiz kırıklarında sağ kondilde, kondil yüksekliğinde istatistiksel olarak önemli artış bulunmuş fakat diğer kondil değişimleri istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Angulus kırıklarında sağ sagittal kondiler pozisyon ve sol sagittal kondiler açıda artma meydana gelip istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Bu ölçümlerde parasimfiz kırıklarında azalma meydana gelip angulus kırıklarındaki artışın parasimfiz kırıklarındaki azalışa oranla istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Cinsiyetler arası farklılıklara bakıldığında kadınlarda sol kondilde aksiyal kondiler pozisyonda azalış varken erkeklerde sol aksiyal kondiler pozisyonda artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç: Bu çalışmada travmaya maruz kalmış ve kırık gerçekleşmiş mandibulalarda kondilde fiziksel ve hacimsel 3 boyutlu değişimlerin olduğu gösterilmiştir. Travma hastalarında kırık bölgesinde remodelasyon doğal bir süreçken; kırık gözlenmeyen kondillerde de remodelasyonun olduğu, postoperatif dönemde yeni konum ve boyutuna adaptasyon kabiliyeti geliştirdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To examine the changes in condyle volume, position, symmetry and joint space before and after treating parasymphysis and angulus fractures in the mandible. Materials and Methods: 16 patients (11 men and 5 women) who had isolated parasymphysis fractures (8 patients) or accompanying angulus fractures (8 patients) in the mandible without maxillofacial or congenital deformities and who underwent surgical treatment were included in this study. Cone beam computed tomography (CBCT) records were taken from the patients before surgery and at least 6 months after surgery (6-83 months). DICOM images of CBCT recordings were evaluated three-dimensionally using Materialize Mimics 25.0.0.550 software. Statistical analysis was performed using the parameters Shapiro-Wilk, Wilcoxon, t-test and Mann-Whitney U. Results: After surgery, significant changes were found in the condyle in groups with parasymphyseal and angulus fractures. When all patients were evaluated, a statistically significant difference was found in the increase in the most condyle volume and right condyle height. Compared to angulus fractures, a more significant increase in condyle volume occurred in parasymphysis fractures. A statistically significant increase in condylar height was found in the right condyle in parasymphyseal fractures, but other condylar changes were found to be statistically insignificant. In angle fractures, there was an increase in the right sagittal condylar position and the left sagittal condylar angle, and a statistically significant difference was found. In these measurements, there was a decrease in parasymphysis fractures and the increase in angulus fractures was found to be statistically significant compared to the reduction of parasymphysis fractures. When looking at the differences between genders, there was a decrease in the axial condylar position of the left condyle in women. In contrast, an increase in men's left axial condylar position was statistically significant. Conclusion: In this study, it has been shown that there are physical and volumetric 3D changes in the condyle in mandibles exposed to trauma and fracture. While remodelling in the fracture area is a natural process in trauma patients, It can be said that remodelling occurs in condyles without fractures and develops the ability to adapt to their new position and size in the postoperative period.