Üniversite sınavına hazırlanan ergenlerde sınav kaygısı, duygusal yeme ve anne-baba tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between exam anxiety, emotional eating and parental attitudes in adolescents preparing for university exams
  1. Tez No: 968822
  2. Yazar: EZGİNUR DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sınav kaygısı öğrencilerin önceden edinilen bilginin sınav esnasında etkili şekilde kullanılmasını engelleyebilecek bir unsurdur. Sınav kaygısının nedenleri arasında anne baba tutumu da bir etmendir. Çocukların ebeveynlerinden aldıkları tutumlar sınav kaygılarının azalmasında ya da artmasında rol oynar. Duygusal yeme ise genellikle olumsuz duygular karşısında aç olmadan yiyecek tüketme halidir. Bizim araştırmamızın amacı da sınav kaygısı, duygusal yeme ve anne baba tutumu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya Türkiye genelinde 17 yaş ve 12.sınıf öğrencisi olan toplam 262 öğrenci gönüllü olarak katılım göstermiştir. Veri toplama aracı olarak öğrencilerin kişisel bilgileri için Sosyodemografik Bilgi Formu, sınav kaygısını ölçmek için Sınav Kaygısı Ölçeği (SKÖ), duygusal yeme davranışlarını belirlemek çin Çocuk ve Ergenler İçin Duygusal Yeme Ölçeği (ÇEDYÖ) ve anne baba tutumlarını belirlemek için Anne Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 21.0 kullanılarak analiz edilmiştir. Normal dağılıma uygunluk için Shapiro Wilk testi, normal dağılıma uygun olmadığı için Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır. Değişkenler arası doğrusal ilişki için Sperman korelasyon testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda sınav kaygısı ile anne baba tutumu arasında ilişki bulunmuştur. Yani otoriter ve koruyucu anne baba tutum seviyesi arttıkça sınav kaygı seviyesi de arttığı görülmüştür. Demokratik ana baba tutum seviyesi arttıkça sınav kaygı seviyesi azaldığı görülmüştür. Sınav kaygısı ile duygusal yeme arasındaki ilişkiye bakıldığında ilişki bulunmamıştır. Duygusal yeme ve anne baba tutumuna bakıldığında ise sadece tek alt boyutta ilişki bulunmuştur. Duygusal yeme davranışındaki huzursuz duygu durum ve koruyucu ana baba tutumu arasında ilişki bulunmuştur. Araştırma mevcut literatür çerçevesinde tartışılmıştır. Son olarak da sınırlılık ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Exam anxiety is a factor that may prevent students from using the previously acquired knowledge effectively during the exam. There can be various reasons for exam anxiety, and parental attitude is also effective on this. Attitudes that children take from their parents play a role in reducing or increasing their exam anxiety. Emotional eating is the state of consuming food without being hungry, usually in the face of negative emotions. The aim of our research is to examine the relationship between test anxiety, emotional eating and parental attitudes. The study was carried out with the participation of 262 volunteer students who are 17 years old and 12th-grade students throughout Turkey. The specified scales were used as data collection tools. These were Sociodemographic Information Form (SIF) for students' personal information, Test Anxiety Scale (TAS) to measure test anxiety, Emotional Eating Scale for Children and Adolescents (EESCA) to determine emotional eating behaviors, and Parent Attitude Scale (PAS) to determine parental attitudes. The data acquired in the research were analyzed using the SPSS 21.0. Shapiro Wilk test was applied to fit the normal distribution. Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were applied since it does not fit the normal distribution also Spearman correlation test was applied for the linear relationship between the variables. As a result of the research, a relationship was found between test anxiety and parental attitude.In other words, as the level of authoritarian and protective parental attitudes increases, the level of test anxiety also increases. As the level of democratic parental attitude increases, the level of test anxiety decreases. When the relationship between test anxiety and emotional eating was examined, no relationship was found.When emotional eating and parental attitudes were investigated, only one subdimension was found to be correlated. A relationship was found between the anxious mood in emotional eating behavior and parental attitude. The research is discussed within the framework of the existing literature. Eventually, limitations and recommendations are dedicated.