Türkiye'de kıraat tedrisatı (Tarihi seyri, mahiyeti ve problemleri)
Qira'at education in Turkey (Its historical course, nature, and problems)
- Tez No: 961624
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İMRAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Kur'ân-ı Kerîm metnindeki lafzî farklılıkları ve bu farklılıkların tilâvet keyfiyetlerini inceleyen bir disiplin olan kıraat ilmi, Kurʻan ilimleri külliyatı içerisinde merkezi bir önemi haizdir. Bu ilim dalı, Hz. Peygamber döneminden itibaren sahih ve kesintisiz rivâyet zincirleri vasıtasıyla günümüze kadar hem okunmuş hem de öğretilmiştir. Kur'an'ın sahih bir şekilde anlaşılması, öncelikle metnin doğru okunmasına bağlıdır. Bu bağlamda kıraat ilmi hem lafzî hem de semantik düzeyde Kur'an'ın korunmasına katkı sağlayan temel bir işlev görmektedir. Türkiye özelinde kıraat ilmi eğitimi, resmî düzeyde Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Aşere Takrîb ve Tayyibe Kursları ile Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinde verilmektedir. Ayrıca, bu alanda yetkinleşmiş hocalar ve bazı özel kuruluşlar tarafından da gayriresmî eğitim faaliyetleri yürütülmektedir. Ülkemizdeki kıraat eğitimi pratiğinde, rivâyetlerin birleştirilerek okunduğu indirâc (cemʻ) metodu esas alınmaktadır. Bu çalışma, giriş bölümü ile iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırmanın konusu, akademik literatürdeki yeri, önemi ve yazılış amacı detaylandırılmıştır. Birinci bölümde, kıraat eğitiminin tarihsel gelişimi ele alınmış ve günümüz Türkiye'sindeki durum incelenmiştir. Ayrıca, kıraat tedrisatında takip edilen temel metotlar açıklanmış ve özellikle kıraatlerin birleştirilmesi (cemʻ) esnasında riâyet edilmesi gereken ilmî kriterler ve şartlar üzerinde durulmuştur. İkinci bölüm ise, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde verilen resmî kıraat eğitimini doğrudan tecrübe etmiş olmamız hasebiyle kendi perspektifimizden hareketle kaleme alınmıştır. Bu bölümde, mevcut kıraat eğitimi uygulamalarındaki bazı eksiklikler ve karşılaşılan problemler imkanlar ölçüsünde saptanmaya çalışılmış ve bu sorunların çözümüne yönelik somut öneriler geliştirilmesi hedeflenmiştir. Özellikle, günümüzde indirâc yöntemiyle yapılan okumalarda, anlam bütünlüğünü ve iʻrâbı doğrudan etkileyen vakf ve ibtidâ uygulamalarına ilişkin birtakım sorunların mevcut olduğu tespit edilmiştir. Bu sorunların giderilmesi amacıyla, ilgili problemlere dikkat çekilmiş ve çözüm yolları örneklerle desteklenerek sunulmuştur. Sonuç kısmında, ulaşılan bulgular ışığında Aşere müfredatının geliştirilmesine yönelik öneriler sunularak çalışma tamamlanmıştır. Bu araştırma hem kıraat ile vakf-ibtidâ ilişkisinin teorik temellerini ortaya koymakta hem de mevcut eğitim modellerinin iyileştirilmesi için somut veriler sağlamaktadır. Söz konusu çıktıların, başta Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde sürdürülmekte olan kıraat tedrisatı olmak üzere, ilahiyat çalışmaları ve Kur'an eğitimi literatürüne multidisipliner bir katkı sunması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The science of Qira'at, a discipline that examines the verbal differences in the text of the Holy Qur'an and the manner of reciting these differences, holds a central importance within the corpus of Qur'anic sciences. This branch of knowledge has been both recited and taught from the era of the Prophet Muhammad up to the present day through authentic and uninterrupted chains of transmission. The correct understanding of the Qur'an primarily depends on the accurate recitation of its text. In this context, the science of Qira'at serves a fundamental function in contributing to the preservation of the Qur'an at both the literal and semantic levels. In the specific case of Turkey, Qira'at education is officially provided at“Aşere-i Takrîb and Tayyibe Courses”and Higher Religious Specialization Centers affiliated with the Presidency of Religious Affairs. Additionally, informal educational activities are conducted by proficient scholars in this field and some private organizations. In the practice of Qira'at education in our country, the indirâc (cemʻ) method, where narrations are combined and recited, is predominantly used. This study consists of an introduction and two main sections. In the introduction, the subject of the research, its place in academic literature, its importance, and the purpose of writing are detailed. The first section addresses the historical development of Qira'at education and examines the current situation in Turkey. Furthermore, the fundamental methods followed in Qira'at instruction are explained, and particular emphasis is placed on the scholarly criteria and conditions that must be observed during the combination (cemʻ) of Qira'at. The second section has been written from our own perspective, owing to our direct experience with the official Qira'at education provided within the Presidency of Religious Affairs. In this section, an attempt has been made, as far as possible, to identify certain deficiencies and problems encountered in current Qira'at education practices, and it is aimed to develop concrete proposals for the solution of these issues. Specifically, it has been determined that there are some problems in contemporary recitations performed using the indirâc method concerning the applications of waqf and ibtidā', which directly affect semantic integrity and i'rāb. To address these problems, attention has been drawn to the relevant issues, and solutions have been presented, supported by examples. In the conclusion, the study is completed by presenting recommendations for the development of the Aşere curriculum in light of the findings. This research both lays out the theoretical foundations of the relationship between Qira'at and waqf-ibtidā' and provides concrete data for the improvement of existing educational models. It is anticipated that these outputs will offer a multidisciplinary contribution to theological studies and Qur'anic education literature, particularly to the Qira'at instruction currently conducted within the Presidency of Religious Affairs.